Rasim Uzer Camisi Önünde bir araya gelen TÜGVA üyeleri, ABD’nin “insani ateşkes önerisi”ni reddetmesini protesto etti.
TÜGVA Nevşehir Destek Koordinatörlüğünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Serkan ATAMAN yaptığı açıklamada,  Gazze’de terör devleti İsrail tarafından yapılan soykırımın insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini, son 68 günde İsrail tarafından 18 bin masum insanın katledildiğini belirtti.
Savaş hukukunun, evrensel insan haklarının alt üst edildiği bu saldırıların soykırım olduğunu vurgulayan Ataman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Dünya halkları bu soykırıma, bu katliama sessiz kalmamış tepkiler göstererek ülkelerin harekete geçmesi çağrısında bulunmuştur. Her ne kadar çok geç kalsa da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de bu çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçmiştir.
Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken ABD’nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir.
ABD 13 Birleşmiş Milletler üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail’in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir.
Böylece Amerika tarihine de İsrail barbarlığına ortak olmak bir kara leke olarak yazılmıştır. Bu red kararı şüphesiz Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan Siyonist Biden hükümetinin bir kararıdır. Artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyeti söz konusu olamaz. 
İşgal edilen Filistin topraklarındaki bu zulmün hesabı insanlık vicdanıyla birlikte hukuk önünde elbette sorulacaktır. 
Gazze kasapları uluslararası mahkemelerde eylemlerinin hesabını verecektir.
Son nefesimize kadar Gazzeli masum sivillerin yanında olacak, suçlular cezalandırılana kadar her platformda girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz.
Bir kez daha haykırıyoruz; “Dünya 5’ten büyüktür.”
Kaomuoyuna saygı ile duyururuz.