Ürgüp ve köylerinde bölgenin yıllardır en çok dikilen ağaçlarından olan bademlerin büyük bir çoğunluğu hasat edildi. Coğrafik konuma göre bazı köylerimizde bademler geç ağız açması nedeniyle bugün dâhil hasadı sürüyor.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, “Ürgüp’ün toprak yapısına çok yatkın olan badem Ürgüp merkez ve köylerimizde bolca yetiştirilmekte, badem ağacı normal toprakta yetiştiği gibi kayamsı yapıya sahip neredeyse her türlü toprak da rahatlıkla yetişebiliyor. İklim koşulları etkisi ile soğuk alma don olayı yaşandığı yıllarda verim doğal olarak düşüyor. Bölgemizde Nonpareil, Teksas, Ferraduel, Ferragnes gibi ve yıllardır süre gelen Ata tohumu tabir ettiğimiz yerli badem çeşitleri yetiştiriliyor. Bölgemizde muhtelif büyüklüklerde toplamda 9 bin dekar civarı badem ağacının bulunduğunu düşünüyoruz. Çiftçimizin ürünü bol ve bereketli olsun” dedi.

İnce kabuk bademler taş fırınlarda odun ateşinde hafif tuzla kavrularak lezzetine lezzet katılıyor. İnce kabuk kavrulmuş bademin tadına bakanlar vazgeçemiyor.

Ürgüp ilçesine bağlı Karlık köyünde badem üretimi yapan Mehmet Bayrak,  köyde kendine badem bahçesi olduğunu mevsimine göre ağacın yıl tutmadığı ve don olmadığı dönemlerde güzel verim elde ettiklerini belirtti. Üretici çiftçi Bayrak, hasat ettiğimiz ince kabuk bademleri Ürgüp’te taş fırınlarda odun ateşinde kavurtuyoruz ve çok lezzetli oluyor, bir kısmını da yaş şekilde köy pazarında mevsiminde satıyoruz, dedi. Bir yıl uzun süre emek verdiğini, bahçelerin sürülmesi, ağaçların ilaçlanması, budanması ve bademlerin hasat edilmesi gibi işlerle çokça alın teri harcadıklarını ifade ederek, üretime katkı sunan herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Fotoğraflar, Vehbi Zengin tarafından çekilmiştir.