banner421
banner461
banner195

"Gel, ne olursan ol yine gel" Sözü Mevlana'ya ait değilmiş !

Diyanet TV'de dört ilahiyatçı akademisyenin katıldığı 'Mevlana Özel" programından da, ezber bozan açıklamalar yapıldı.


banner143
banner134

 Diyanet TV'de yayınlanan 'Mevlana Özel" programına katılan dört ilahiyatçı akademisyen, "Gel, ne olursan ol yine gel" diye bilinen sözünün Hz. Mevlana'ya ait olmadığını öne sürdü.

 

Sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada da Mevlana'ya ait olduğu bilinen 'Gel, gel, ne olursan ol yine gel(...)' şeklindeki sözün Mevlana'ya ait olmadığını iddia eden konuklardan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Güngör'ün görüşleri diğer katılımcılar tarafından da onaylandı. Farsçadaki uzmanlığıyla bilinen Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Sarıoğlu da bu sözün Orta Asyalı sufi bir şair olan Ebul Hayr'ın olduğunu belirtti. Programa katılan konuklar tarafından Mevlana imajının özellikle Batı dünyası tarafından işine gelen yönüyle ele alındığı belirtildi.

 

Ölünün arkasından kırkını okumak yedisinde okumak gibi adetlerin dini bir kaynağı olmadığını sadece adet olduğunu açıklayan Diyanet'ten ilginç çıkışlar gelmeye devam ediyor. Diyanet TV'de dört ilahiyatçı akademisyenin katıldığı 'Mevlana Özel" programından da, ezber bozan açıklamalar geldi. Sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada da Mevlana'ya ait olduğu bilinen 'Gel, gel, ne olursan ol yine gel, İster kafir, ister Mecusi, ister puta tapan ol yine gel, Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,

 

Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel' şeklindeki sözün Mevlana'ya ait olmadığını iddia eden konuklardan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Güngör'ün görüşleri diğer katılımcılar tarafından da onaylandı. Farsçadaki uzmanlığıyla bilinen Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Sarıoğlu da bu sözün Orta Asyalı sufi bir şair olan Ebul Hayr'ın olduğunu belirtti. Sarıoğlu, Yılmaz Erdoğan'ında seslendirdiği Hz. Mevlana'ya ait 'Etme' başlıklı şiirinin orijinalini incelediğini ve şiirde olmayan eklentilerin olduğunu da belirterek şiirin çarpıtıldığını ileri sürdü. Programa katılan konuklar tarafından Mevlana imajının özellikle Batı dünyası tarafından işine gelen yönüyle ele alındığı belirtildi.

 

Programla ilgili bir değerlendirmede bulunan Yapımcı- Yönetmen İbrahim Demirkan ise, sadece bir yönetmen değil aynı zamanda ilahiyat eğitimi almış birisi olarak Diyanet TV'nin neler yapacağını çok merak ettiğini belirterek, programı şöyle yorumladı: "Mevlana Özel programını izleyince bayağı şaşırdım. Çünkü ezbere, klişe, beylik laflar edip geçerler derken katılımcılar çok cesur radikal şeyler söylediler. Özellikle sunucu da çok başarılı bir şekilde bunu teşvik etti. Hakikaten Türkiye'de bir şeylerin değiştiğini gördüm çokta şey öğrendim programdan." Kısa süre önce yayın hayatına başlayan Diyanet TV, her gün 06:00-12:00 öğleden sonra 17:00-23:00 arasında, TRT Anadolu üzerinden yayın yapıyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.