banner461
banner195

NTSO’dan tehlikeli madde denetimleri bilgilendirmesi

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığından yapılan açıklamada oda üyelerine tehlikeli madde denetimleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

NTSO’dan tehlikeli madde denetimleri bilgilendirmesi
06 Kasım 2017 Pazartesi 13:07

banner143
banner134
Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığından yapılan açıklamada oda üyelerine tehlikeli madde denetimleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.
Konuya ilişkin açıklamada; “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğünden alınan yazıda, Bakanlıkları tarafından gerçekleştirilen Tehlikeli Madde denetimleri sırasında tereddüt hasıl olan bir kısım konu hakkında açıklama yapılmıştır. Sureti ekte sunulan söz konusu açıklamalardan başlıcaları aşağıda belirtilmiştir. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) istihdam edip, anlaşmanın veya iş akdinin feshedilmesi durumunda 30 gün içerisinde yeni bir TMGD istihdam etmeyen/ Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kuruluşundan (TMDK) hizmet almayan işletmelere 24.13.2013 tarihli ve 28801 sayılı resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile taşınması Hakkında Yönetmelik 27 nci maddesi dördüncü fıkrasının (ğ) bendi gereğince 3.000,- TL idari para cezası uygulanması gerekmektedir. Ayrıca, TMGD hükmü yerine getirilinceye kadar aynı yönetmeliğin 28 nci maddesi altıncı fıkrası gereğince takip eden her ay için idari yaptırımın uygulanması hükmü yürürlüktedir. (Yönetmelikte belirtilen para cezalarında ayrıca her yıl Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan yeniden değerleme oranın uygulanmakta olduğu bilinmektedir.) TMGD istihdam etmeyen veya TMGDK’dan bu hizmeti alamayan işletmelere söz konusu Yönetmeliğin 28 nci maddesi dördüncü fıkrası (ğ) bendine göre para cezası uygulanmaktadır.
Gümrük Müdürlüklerinden (özellikle limanlarda) konteyner ve tank konteynerlere yüklenen yurt dışı menşeli malların taşıma evrakı, işaret, etiket, turuncu levha gibi eksiklikleri tespit edilmesi halinde; konteyner/tank konteyner levha ve işaretlemeleri için hem taşıyıcıya hem de göndericiye ayrı ayrı olmak üzere söz konusu Yönetmeliğin 5 nci maddesi beşinci fıkrasına göre; göndericiye 1.000,-TL, taşıyıcıya 500,-TL ve taşıt üzerindeki işaretlerde de eksiklik tespit edilmesi durumunda taşıyıcıya ilave 500,-TL idari para cezası uygulanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.