banner461
banner195

Patates Neden 4. Sırada?

Patates artık bölgedeki çiftçinin geçim kaynağı olmaktan çıkmış durumda. İlimiz genelinde patates üretiminin düşmesinin en büyük etkenlerinden birinin geçtiğimiz yıllarda yaşanan patates siğili hastalığı nedeniyle ürün ekim alanlarının daraltılması ve Çiftçinin ekonomik gücünün ürün ekmeye yeterli olmaması gösteriliyor.

Patates Neden 4. Sırada?
10 Ocak 2014 Cuma 09:57

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Patates artık bölgedeki çiftçinin geçim kaynağı olmaktan çıkmış durumda. İlimiz genelinde patates üretiminin düşmesinin en büyük etkenlerinden birinin geçtiğimiz yıllarda yaşanan patates siğili hastalığı nedeniyle ürün ekim alanlarının daraltılması ve Çiftçinin ekonomik gücünün ürün ekmeye yeterli olmaması gösteriliyor.

 Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, “Patates siğili olarak bilinen bir hastalıkla karşı karşıya kaldı ilimiz. Ve bu nedenle Derinkuyu ilçemiz başta olmak üzere bazı tarımsal alanlarda patates ekimi yasaklandı. Patates ekim alanları daraldı. Rekoltenin ve ilimiz genelinde patatesin üretim olarak 4. sarıya düşmesinin en önemli etkenlerinden biri bu.
 Bir ara bilindiği üzere tarımsal alanlarda sondaj yasağı uygulandı. Milletvekillerimizin de gayretli çalışmaları ile bu yasak şimdi kaldırıldı ve bu durumda ister istemez Patates ürünü açısından olumlu bir gelişme olmadı. Bütün bunlar patates kalitesinin düşmesi ya da ürünün aromasının kaybolmasından değil, hastalık, ekonomik şartlar nedeniyle ilimiz genelinde patates üretimi düştü” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.