banner461
banner195

Milli tankımızın motoru Erbakan Hoca'dan...

Merhum Lider Prof.Dr.Necmettin Erbakan'ı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı iken 1975 yılında çıkarttırdığı kararnameyle kuruluşuna öncülük ettiği, Türkiye’nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan, yerli tank projesi Altay’a dizel motor geliştirecek.

Milli tankımızın motoru Erbakan Hoca'dan...
14 Ağustos 2014 Perşembe 21:12

banner143
banner134

 Erbakan'ı öncülük ettiği, Türkiye'nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan, yerli tank projesi Altay'a motor geliştirecek. 

Erbakan'ı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı iken 1975 yılında çıkarttırdığı kararnameyle kuruluşuna öncülük ettiği, Türkiye’nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan, yerli tank projesi Altay’a dizel motor geliştirecek.Temeli merhum Erbakan tarafından atılan, kuruluşundan bu yana pek çok motor ve traktör projesi geliştiren, aynı zamanda bunların üretimini de yapan Tümosan, yerli tank projesi Altay’a da güç verecek.

SÖZLEŞME İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI


Şirketten yapılan açıklamada, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin, teklif değerlendirmelerini tamamlayarak Altay Tankı Güç Geliştirme Projesi için Tümosan’la sözleşme görüşmelerine başlanması kararı verdiği bildirildi. Proje için Tümosan’ın, en kısa sürede, en uygun fiyat ve en fazla yerli katkıyla projeyi gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği belirtildi.

SÜREÇ NELER GETİRECEK?


Şirket, tank motorları ve güç iletim sistemlerinin tasarım, geliştirme, prototip üretimi ve tanka entegre edilmesi süreçlerini gerçekleştirecek. Tümosan, geliştirme sürecinde 1500 BG tank motorları da dahil, 300-1600 BG aralığında dizel motor ve hidromekanik transmisyon tasarım yeteneğine sahip olacak.

YILLIK 75 BİN DİZEL MOTOR KAPASİTESİ 


2004’te Albayrak Grubu şirketlerinden Alçelik’in satın aldığı Tümosan, yıllık 45 bin traktör ve 75 bin dizel motor üretim kapasitesine sahip.

Haber: Time Turk


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.