banner461
banner195

Tarla kontrolleri sürdürülüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Nevşehir’in de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alanın değerlendirilmesi ve baklagil üretiminin arttırılması amacıyla tarla kontrolleri devam ediyor.   

Tarla kontrolleri sürdürülüyor
07 Temmuz 2018 Cumartesi 13:17

banner143
banner134

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Nevşehir’in de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alanın değerlendirilmesi ve baklagil üretiminin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında üretimi desteklenen Nevşehir genelinde 4 bin dekarlık alanda uygulanan Nohut Proje Alanlarında ve il genelindeki nohut ekili alanlarda tarla kontrolleri devam ediyor.   
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, sezon başında Nevşehir genelinde 107 üretici ile sözleşme imzalanarak 25 ton  hibe olmak üzere toplamda 51 ton tohumluğun dağıtımı ve 4 Bin dekarlık alanda Azkan ve Akçin 91 nohut çeşitlerini kullanarak ekimini,  üreticilerle birlikte gerçekleştirdiklerini ve proje alanları olmak üzere diğer üretim alanlarında ürün kontrollerini sürdürdüklerini söyledi.
Yılmaz, "Üretim Sezonu süresince  teknik ekiplerimizce üreticilere gerekli tavsiyelerde bulunuldu ve şu ana kadar önemli bir hastalık ve zararlı ile karşılaşılmadı. Önemli bir baklagil ürünümüz olan Nohudun üretimini arttırmak ve nadasa bırakılan arazilerimizin değerlendirilerek üretime katkı sağlamak konusunda önümüzdeki yıl ekim alanlarının daha da arttırılarak yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Arazi şartları uygun olan tüm çiftçilerimize nadas alanlarının değerlendirmeyi ve nohut üretmeyi öneriyoruz, bununla ilgili gerekli teknik ve mali desteklemeyi sağlıyoruz. Nadas Alanları için verilen  tarımsal destek dekara 6 TL iken baklagil üretilmesi durumunda dekara 100 TL  Bakanlık İl Müdürlüğü olarak destek sağlıyoruz" diyerek proje uygulanan alanlarda 2019 yılında münavebe uygulanacağından bu alanlardaki buğday tohumluğunun tamamının karşılanacağını ve 2020 yılında tekrar ekimi yapılacak Nohut tohumluğu bedelinin %50 sinin karşılanacağını, Önümüzdeki günlerde hasada başlayacağını, bu yıl rekoltenin üretim alanlarındaki ve verimdeki artış nedeniyle yükseleceğini söyleyerek mahsulün bereketli olması temennisinde bulundu.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.