banner461
banner195

Aday Öğretmenlere Hazırlık Ödeneği Bir an önce Verilmeli

Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube başkanlığından yapılan açıklamada, aday öğretmenlere hazırlık ödeneğinin en kısa verilmesi yönünde girişimlerin sürdürüldüğü belirtildi.

Aday Öğretmenlere Hazırlık Ödeneği Bir an önce Verilmeli
11 Mart 2016 Cuma 12:43

banner143
banner134
Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube başkanlığından yapılan açıklamada, aday öğretmenlere hazırlık ödeneğinin en kısa verilmesi yönünde girişimlerin sürdürüldüğü belirtildi.
Konuya ilişkin açıklamada; “Milli Eğitim Bakanlığı, Şubat ayında 30 bin yeni öğretmen ataması yaparak, öğretmen ihtiyacını az da olsa gidermiş oldu. Bu yıl ilk defa aday öğretmenlerin yetiştirilmeleri kapsamında yeni atananlar istediği ilde staj eğitimini tamamlayabilecek ve bu sürenin sonunda da esas kurada çıkan illerde görevlerine başlayacaklar. Bilindiği gibi, 657 sayılı Kanun’un ek 32. maddesinde, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödeneceği hüküm  altına alınmıştır. 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu eki (K) Cetvelinin IV/5 maddesinde, “657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75’i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50’si oranında yapılır” hükmü yer almaktadır. 2014-2015 yıllarını kapsayan 2. Dönem Hizmet Kolu Toplu Sözleşmesi’nin “Öğretim yılına hazırlık ödeneği” başlıklı 12. maddesinde ise, “657 sayılı Kanunun ek 32. maddesinde öngörülen öğretim yılına hazırlık ödeneği; 2014 yılında 850 TL, 2015 yılında 950 TL olarak ödenir” hükmüne yer verilmiştir. Bu itibarla, Şubat 2016’da ataması gerçekleştirilen aday öğretmenlere, 475 TL tutarında öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi, ilk aylık ödemelerinin hesabında bu kalemin de dikkate alınması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.