banner461
banner195

AÖF sınavlarında kimlik gösterme tarih oluyor!

1 milyon 500 bin öğrencisi bulunan Açıköğretim Fakültesi sınavlarına girişti öğrenci kimliği gösterme zorunluluğu ortadan kalkıyor!

AÖF sınavlarında kimlik gösterme tarih oluyor!
02 Haziran 2015 Salı 17:25

banner143
banner134
 AÖF sınavlarına girişte gerçekleştirilen kimlik kontrolünde çeşitli sorunlar nedeniyle sınava alınmaya ve mağdur olan öğrenciler için kimlik gösterme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Bandrol yenilemediği için sınavdan çıkartılan öğrenciler, artık sadece sınava giriş belgesi, nüfus cüzdanı ya da ehliyetiyle sınava girebilecek.

“Gelişen teknolojiyle bandrole gerek kalmadı”

Öğrenciler için büyük kolaylık yaratacak düzenlemeyle ilgili açıklamalar yapan AÖF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Muhammet Recep Okur, “Biz, Açıköğretim öğrencilerimizin öğrenim hayatlarında hangi dönemler okuduklarını tespit edebilmek açısından yıllardır kimliklerin arkasına bandrol uygulaması yapıyorduk. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte bu bandrol uygulamasının çok da gerekli olmadığını ve bunun öğrenciler açısından da bir artısı olmadığının analizini yaptık” dedi.

“2015-2016 döneminde geçerli olacak”

Öğrenci kimliklerinde bandrol olmadığı için sınavlardan çıkartılan öğrencilere de şahit olduklarını belirten Okur, “Bu öğrencilerimizin mağduriyetlerini de bir anlamda gidermek için bu projeyi hayata geçirdik” dedi. Bandrol uygulamasının kaldırılmasının öğrenciler açısından hiçbir sorun teşkil etmeyeceğini de ifade eden Okur, “Şuanda bandrol uygulaması devam ediyor. Ancak alınan bir yönetim kurulu kararı gereği 2015-2016 yılından itibaren artık Açıköğretim öğrencilerinin kimliklerine bandrol yapıştırılmayacak” diye konuştu.

“Hiçbir mağduriyet yaşanmayacak”

Dolayısıyla bandrol zorunluluğu ortadan kalkmış olacağını sözlerine ekleyen Okur, sınava girişlerde bu zorunluluğun yeni dönemle birlikte kaldırılmış olacağını belirtti. Bandrol gerektiren otobüs pasosu gibi durumlarda artık islak imzalı öğrenci belgesi istendiğini hatırlatan Okur, bandrolün kaldırılmasıyla hiçbir mağduriyet yaşanmayacağının da altını çizdi.

Okur, geçtiğimiz sınavda yenilenen fotoğraflı sınav giriş belgeleri tasarımıyla birlikte aslında Açıköğretim kimliği zorunluluğunun da yavaş yavaş ortadan kalkacağının sinyallerini verdiklerini vurguladı. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.