banner461

Atatürk’ü Özlem Ve Gururla Anıyoruz.

Altınyıldız Koleji Tarafından Düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Büyük Beğeni Topladı.

banner503
Atatürk’ü Özlem Ve Gururla Anıyoruz.
09 Kasım 2018 Cuma 12:41

banner143
banner134

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80.yıldönümünde Altınyıldız Koleji’nde düzenlenen törenlerle anılıyor.
Altınyıldız Koleji’ndeki anma programları 9 Kasım 2018 Cuma günü saat: 9.00 da Konferans Salonunda düzenlenen programla başladı. 
10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 09.05 de Altınyıldız Koleji Liselerinde Atatürk’ü Anma Etkinliklerine devam edilecek.
Programda sunumu Edebiyat Zümre başkanı İbrahim Sağlam yaptı.
SUNUMDA;
'Ulu rüzgâr esmedikçe yaşamak uyumak gibi
Kişi ne zaman dinç, dalgalanırsa bayrak bayrak gibi
Ne var şu dünyada ekmekten daha aziz
Sürdüğün tarlalara sevginle serpildik
Ekmek olmak için önce buğday olmak gibi
Silinir sözcüklerden sen hatıra geldikçe cılız sözler
Uzanmak, yorulmak, durmak gibi
Kuvvettir yaptıkların her yeni yetişene
Her ışık, kaynak gibi
En yakın zamanla yüzyıllarca uzak gibi
Bir sen varsın kalacak bir sen ölümsüz
Daha da yakınsın daha da sıcak
Bıraktığın toprak gibi
Kaç Türk var şu dünyada bir o kadar susuz
Hepsinin gönlünde sen bir pınar bulmak gibi
Ancak senin havanda sağlıklar esenlikler
Olmaya devlet cihanda Atatürk’ü duymak gibi

    Bugün milletin gücünü arkasına alarak bağımsızlık savaşını başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80.yılında onun değerli anısının önünde saygıyla eğilmek üzere bir aradayız.
    Sizleri bağımsızlık savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşuna ve İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyorum.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’de, çalan siren eşliğinde  iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımız söylendi.  

    Yapraklar dökülür kasımlarda
Yeller uğuldar vadilerde ne çıkar
Bir özgürlüksün en güzelinden
Sen bayrak bayrak fikirsin
Senden çarpar, sen de düşünür Türkiyem
Sende büyür, kucaklar
Ulusun beyni, toprağın yüreği
Kemal Paşam, Atatürk’üm

Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı Tarih öğretmeni Oğuz Balık yaptı.
Konuşmada;
 “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünü münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK‘ü 10 Kasım 1938 yılında ebediyete uğurladıktan sonra onu her yıl kalbimizde yaşatarak ve gelecek nesillere daha iyi anlatmak için hayatını anlatır ve yolundan gitmeye çalışırız. Atatürk’ü, onun hayatını ve onun kişisel niteliklerini sıralayacak olursak; M. Kemal Atatürk, vatanına ve milletine çok yüce duygularla bağlı, vatan müdafaasını her şeyin üzerinde tutan, ulus sevgisi kıyaslanamayacak bir tutku derecesinde olan, hayattayken ve ölümünden sonra da maddi ve manevi tüm varlığını çok sevdiği milletine adamış bir devlet adamı ve komutandı.
Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler.Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider,büyük bir komutan ve dâhi olan Atatürk bu ender insanlardan biri belki de en büyüğüdür..
Bugün burada bu daracık zamanda Atatürk’ü anlatmanın imkânı yoktur elbette. Şurası bir gerçektir ki hakkında binlerce kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk’ü ve onun muazzam kişiliğini bütün yönleriyle anlatamayız; çünkü o yeryüzüne bir insan olarak gelmiş, bir cihan olarak gitmiştir.
 ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL  Atatürk bir ifadesinde. “Ben, manevi miras olarak hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”. Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 80. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor. Herkesi saygıyla selamlıyorum.”dedi.
Özel Altınyıldız Koleji tarafından hazırlanan 10 Kasım Atatürk’ü anma programı, öğrenciler tarafından Atatürk Oratoryosu sahnelendi. 

           Bir anlamdır Mustafa Kemal
    Dürbünüyle seyrediyor İzmir’i
    Özgürlük diyor al atının üstünde
            Kırıyor kılıcıyla tutsak eden zinciri
    
    
    Bir bayraktır Mustafa Kemal
    Çekilmiş Kalelere rüzgârda dalgalanan
    Bozkırın bağrında yol alan kağnılara
Işık tutan, güç veren, yol bulan

Altınyıldız Koleji Atatürk Oratoryosu baştan sona izleyenleri büyüledi. Şiirler şarkılar, türküler, marşlar ve özlü sözlerle izleyicileri duygu seline kaptıran gösteride Türk Kurtuluş Savaşını ve Büyük Önder Atatürk’ü, şehitleri, gazileri bir kez daha andık.
 Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız bu günde ülkemize ve milletimize yön veren liderlerimizi ve devlet büyüklerimizi unutmadık.
Milli ve manevi değerlerimizi unutmadık.
Bizler Peygamberimizi unutmadık; Bilge Kağan’ı; Alparslan’ı, Fatih’i, Kanuni’ni unutmadık; Nene Hatun’u, Seyit Onbaşı’yı, Sütçü İmam’ı, Yarbay Hasan Bey’i, Fethi Sekin’i, Ömer Halisdemir’i unutmak mümkün mü?
15 Temmuz gecesi ihanet edenleri ve bu ihanet çetelerine destek veren iç ve dış mihrakları da unutmadık…
Kurtuluş Savaşı’nda ve vatan savunmasında canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi unutmadık unutmayacağız.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.
Bugün, yurdumuzun en ücra köşesinde ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinde Türkiye Cumhuriyetini temsil ederek, Türk Milletine ve insanlığa fedakârca hizmet eden isimsiz kahramanlarımızı minnet duygularıyla selamlıyoruz.
Atatürk’üm kurduğun Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.
Rahat uyu Atam kurduğun Cumhuriyet emin ellerde….
Geleceğe umutla bakan Cumhuriyet gençleri “ Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa” Marşına eşlik ederek, programa katılanlara unutulmaz anlar yaşattılar.
Program sonunda Altınyıldız Koleji Genel Müdürü Serhat İğdeci, Lise Müdürü Özkan Kılınç,Altınyıldız Koleji yöneticileri,programda görev alan öğretmen ve öğrencileri kutladılar.

Tükenmeyen ışıksın sen, özgürlüksün, aydınlıksın; rahat uyu Atam ruhun şad olsun.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.