banner461
banner195

NEHÜ Akademik Performansta Yine 1. Oldu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin, bilimsel ve akademik çalışmaları istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

NEHÜ Akademik Performansta Yine 1. Oldu
25 Kasım 2015 Çarşamba 17:02

banner143
banner134
  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin, bilimsel ve akademik çalışmaları istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Bu başarı, Türk üniversitelerinin 2015 yılı sıralamasında da tescillendi ve 2007’de kurulan üniversiteler arasında Üniversitemiz yine 1’inci oldu. Bununla birlikte üniversitemiz, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında geçen yıla göre 11. sıradan 7. sıraya yükselerek başarı çıtasını yine yükseltti.


Türkiye’deki üniversitelerin akademik performanslarına göre gerçekleştirilen sıralama, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından yapılıyor.

URAP, üniversiteleri derecelendirirken şu ölçütleri kullanıyor: yayın sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, lisansüstü öğrenci sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı vb.

Bu parametreler göz önüne alınarak yapılan çalışmaya göre, Üniversitemiz 2015 yılında, 2000 yılından sonra kurulan 62 üniversite içinde 7’inci sıraya ve 2007’de kurulan devlet üniversiteleri genel sıralamasında ise geçen yıl olduğu gibi yine 1’inci oldu.  

2015 yılı üniversiteler sıralamasını değerlendiren Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç şunları söyledi: "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi son yıllarda bilimsel ve akademik çalışmalar açısından istikrarlı bir şekilde mesafe almıştır. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 2007 ve sonrasında kurulan üniversiteler arasında 1. olduk. Stratejik planımızda ön görüldüğü gibi devlet üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alma hedefimize ulaşmış bulunmaktayız. Üniversitemiz akademisyenlerine verdiğimiz maddi destek, uygun çalışma şartları ve bilimsel altyapının hızla geliştirilmesine verdiğimiz önem bu başarıyı getirmiştir. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bilime olan desteğimiz artarak devam edecektir. Hedefimiz dünya üniversiteleri sıralamasında da ilklerde yer alabilmektir. Bu başarıda emeği geçen bütün öğretim elemanlarına içtenlikle teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim."

2007 Yılı ve Sonrasında Kurulan 27 Devlet Üniversitesinin URAP Sıralaması: 

1.     NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ

2.     NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

3.     SİNOP ÜNİVERSİTESİ

4.     OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ

5.     KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ

6.     YALOVA ÜNİVERSİTESİ

7.     BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

8.     ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

9.     BARTIN ÜNİVERSİTESİ

10.   KARABÜK ÜNİVERSİTESİ

11.   GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ

12.   BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ

13.   BATMAN ÜNİVERSİTESİ

14.   BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ

15.   SİİRT ÜNİVERSİTESİ

16.   ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ

17.   HAKKÂRİ ÜNİVERSİTESİ

18.   AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ

19.   TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ

20.   KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ

21.   BAYBURT ÜNİVERSİTESİ

22.   MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ

23.   ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ

24.   KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ

25.   ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ

26.   IĞDIR ÜNİVERSİTESİ

27.   MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.