banner461
banner195

NEHÜ Üniversitemizde Düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programı Başarıyla Tamamlandı

Yunus Emre Enstitüsü ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü ve dünyanın 22 farklı ülkesinden yabancı uyruklu öğrencinin katıldığı ‘2014 Nevşehir Türkçe Yaz Okulu Programı’ sona erdi.

NEHÜ Üniversitemizde Düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programı Başarıyla Tamamlandı
26 Ağustos 2014 Salı 11:21

banner143
banner134

 Yunus Emre Enstitüsü ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü ve dünyanın 22 farklı ülkesinden yabancı uyruklu öğrencinin katıldığı ‘2014 Nevşehir Türkçe Yaz Okulu Programı’ sona erdi.  

Yunus Emre Enstitüsünün Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile ortaklaşa düzenlediği Türkçe Yaz Okulu Programı, bu yıl da içlerinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin de bulunduğu ülkemizin 13 seçkin üniversitesinde düzenlendi.

Beş hafta süren,  ‘Türkçe Dersler’,’Sosyal ve Kültürel Etkinlikler', ‘Seminerler’ şeklinde gerçekleştirilen Nevşehir Türkçe Yaz Okulu Programı, Üniversitemiz Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEÜ TÖMER) tarafından yürütüldü ve koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karataş yaptı.

Türkçe dersleri, hafta içi her gün 4 saat olmak üzere daha çok konuşmaya dayalı bir şekilde Üniversitemiz Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz (USET)  Meslek Yüksekokulunda yapılırken, kültürel etkinlikler kapsamında ise öğrenciler, yöremizin ve şehrimizin kültürel ve coğrafî açıdan eşsiz güzelliklerine sahip Avanos, Uçhisar, Ürgüp, Göreme, Hacı Bektaş, Kozaklı, Derinkuyu gibi tarihi ve turistlik yerleri gezdiler. Şehrimizde çömlek yapma, halı dokuma, müze/türbe gezisi vb. etkinliklere katılan öğrenciler,  bu turlar sırasında; at binme, atv turu, vadi yürüyüşü gibi spor etkinliklerini de gerçekleştirdiler. Şehrimizin dışında ise, Ihlara Vadisi, Kayseri ve Konya Mevlana Türbesine gitme imkânı buldular.

Kapadokya’da dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip bölgelerini görme fırsatı bulan öğrencilerimiz, kültürel etkinlikler kapsamında şehrimizde Türk aile yapısını, yaşayışını, kültürünü tanıtma amacıyla küçük gruplar halinde bazı ailelerimize iftar yemeği için konuk oldular; Damsa Köyünde bir kına gecesine katıldılar. Ramazan Bayramı’nda ise bayramlaşmadan sonra, öğrencilerimizle birlikte 80. Yıl Hanife Memiş Aksoy Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edildi.

Üniversitemizin USET Uygulama Otelinde konaklayan öğrencilerimiz, serbest zamanlarda spor yaptılar, çarşılarımızı gezdiler, alışveriş yaptılar ve bol bol fotoğraf çektiler. Çektikleri fotoğrafları ise sosyal medyada paylaşarak dünyada Nevşehir’in ve Üniversitemizin tanıtımına çok büyük bir katkıda bulundular. 

Program süresince yapılan Türkçe dersleri, uygulanan kültürel ve sosyal etkinlikler dışında öğrencilerimize Türk tarihi, kültürü ve sanatı ile ilgili, alanlarının uzmanı Üniversitemiz öğretim üyeleri tarafından seminerler verildi: Doç. Dr. Ali Meydan, “Güzel Atlar Ülkesinin Coğrafî Özellikleri”, “Herkese Biraz Astronomi”; Yrd. Doç. Dr. Seyhun Şahin, Türklerin Uygarlık Tarihine Katkıları”; Okt. Kürşat Özcan, “Türk Kültüründe At” ve Arş. Gör. Saliha Baratalı, “Türk Kültüründe Minyatür Sanatı” başlıklı seminerlerde öğrencilerimiz hem Türkçe uygulama yapma imkanı buldular hem de Türk tarihi, kültürü ve sanatı hakkında bilgi edinmiş oldular.  

Program; Üniversitemiz USET Meslek Yüksekokulunda düzenlenen ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcısı  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar,  Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem,  USET Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Bülbül, Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEÜ TÖMER) Müdür Vekili Doç. Dr. Mehmet Çeribaş ve çok sayıda konuğun katıldığı kapanış töreninin ardından verilen veda yemeği ile sona erdi.

Nevşehir Türkçe Yaz Okulu Programı öğrencileri, programın birinci bölümünü tamamlayarak ikinci bölümüne katılım için İstanbul’a gitmek üzere Nevşehir'den Üniversitemiz personeli tarafından uğurlandı. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.