banner461
banner195

NEÜ’de ‘Ovaören Arkeolojik Kazıları Işığında Nevşehir’in Bizans Öncesi Eskiçağ Tarihi’ Konulu Konferans Düzenlendi

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt, Nevşehir Üniversitesinde ‘Ovaören Arkeolojik Kazıları Işığında Nevşehir’in Bizans Öncesi Eskiçağ Tarihi’ konulu konferans verdi.

NEÜ’de ‘Ovaören Arkeolojik Kazıları Işığında Nevşehir’in Bizans Öncesi Eskiçağ Tarihi’ Konulu Konferans Düzenlendi
06 Mart 2013 Çarşamba 11:54

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi Tarih ve Kültür Topluluğu tarafından Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa; Nevşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Pekacar,  üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerin yanı sıra Ovaören arkeolojik kazılarında görev alan arkeologlar katıldı.

 

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt, Nevşehir’in bugünkü Anadolu coğrafyasındaki konumunun gözden geçirildiğinde,  Anadolu’nun tam ortasında yer almasının yanı sıra kıtalar arasında köprü vazifesi görmesi nedeniyle öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

 

Şenyurt, konuşmasında, “Nevşehir’in ve yakın çevresinin Anadolu tarihine tuttuğu ışığı tam anlamıyla değerlendiremiyorduk. Yakınımızda bulunan Kayseri Kültepe kazıları ve Aksaray’da Acemhöyük kazılarıyla bölgenin Bizans öncesi tarihini biraz daha öğrenme şansına sahip olduk. Nevşehir’i, kendi il sınırları içersinde yapılan kazılar açısından değerlendirecek olursak; Hacıbektaş’taki Suluca Karahöyük kazıları, Avanos’taki Camihöyük kazıları ve Sarılar Kasabasındaki Zank Höyük kazıları dışında çok bilimsel anlamda kazılar yapılmamıştı. 1996’da Ovaören’de yaptığımız yüzey araştırması sonunda 2007 yılında burada kazı çalışmalarına başladık. Gerçekleştirdiğimiz ön çalışmalarda ilk olarak surlara rastladık ve surların hangi döneme ait olduğunu araştırırken, kazı alanında günümüzden en az 3500 yıl önce Hitit dönemine ait olduğunu tespit ettiğimiz ve surlara saplanmış ok ucunu bulduk.  Bu da bize buranın tarihi hakkında bilgi vermiş oldu” dedi.

 

2007 yılında başladıkları kazı çalışmalarıyla birlikte şu ana kadar yüzeyden 4 metre derinliğe kadar indiklerini ve Hitit dönemi tabakalarına ulaştıklarını söyleyen Prof. Dr. Yücel Şenyurt, yapılan kazılarda kentin giriş kapısı başta olmak üzere sur duvarları, yerleşim alanları ile yerleşim yerinin tarihine ışık tutacak o dönemlerde kullanılmış çanaklar, mezarlar ve bazı araç gereç kalıntılara ulaştıklarını dile getirdi. Şenyurt "En önemlisi ise kazılarımızda o dönemlerde kullanılmış mühür bulduk. Bu da bize o dönemlerde yazılı belgelerin olduğunu göstermekte. Ve biz bu yazılı belgeleri bularak Ovaören’in Anadolu ve Nevşehir’in tarihçisine ışık tutmuş olacağız.  Ovaören kazılarını tamamlanmamızla birlikte bölgede yeni bir turizm alanını da ortaya çıkarmış olacağız” diye konuştu.

 

Konferans sonunda Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Pekacar, Prof. Dr. Yücel Şenyurt’a teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.