banner461
banner195

Nevşehir de mangala oyunu okullarda yaygınlaştırılacak

ski Türk toplumlarından günümüze kadar oynana gelen en önemli zeka geliştirici oyunlardan biri olan Mangala oyununun, Nevşehir’deki 134 ilkokul ve 96 ortaokul’da öğrenim gören öğrenciler arasında yaygınlaştırılması amacıyla Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Nevşehir de mangala oyunu okullarda yaygınlaştırılacak
11 Eylül 2014 Perşembe 10:41

banner143
banner134

 NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DE DESTEĞİ İLE MANGALA OYUNU OKULLARDA YAYGINLAŞTIRILACAK

ÖĞRENCİLERİN ZEKA VE STRATEJİ GELİŞTİRME BECERİLERİNİN ARTIRILMASI AMAÇLANIYOR

Eski Türk toplumlarından günümüze kadar oynana gelen en önemli  zeka geliştirici oyunlardan biri olan Mangala oyununun, Nevşehir’deki 134 ilkokul ve 96 ortaokul’da öğrenim gören öğrenciler arasında yaygınlaştırılması amacıyla Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, yapılan tarihi araştırmalara göre, bugüne kadar kurulmuş Türk İmparatorlukları arasında yer alan Sakalar, Hunlar ve Göktürk’ lere kadar uzanan zeka geliştirici en nitelikli oyunlar arasında yerini alan Mangala’ nın Osmanlı İmparatorluğu döneminde de yaygın şekilde kullanıldığının belirlendiğini belirtti.

Bir Türk Mankala oyunu olan Mangala ’nin çocuklarının zekalarının ciddi anlamda gelişimine yardımcı olabileceği gibi, onların strateji geliştirme becerilerinin de artırılmasına bu oyunun önemli katkılarının bulunduğunun da bir dizi çalışmalarla ortaya konulduğunu aktaran Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Mangala oyununu  Nevşehir’de de yaygınlaştırmak için Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde çalışma başlattıklarını dile getirdi.  Ünver, bu konuda imzalanan işbirliği protokolü ile Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan “Mangala; Türk Zeka ve Strateji Oyunu” isimli proje süresince gerekli olan Mangala materyallerinin temini konusunda Nevşehir Belediyesi’nin çalışma yapacağını belirtti. Proje kapsamında hedef kitle okullarda mangala oyununun sosyal faaliyetler kulüpleri aracılığıyla yaygınlaştırılmasının sağlanmasının yanı sıra, öğretmenlere de mangala oyunu ile ilgili eğitimler verileceğini ve turnuvalar düzenlenmesinin hedeflendiğini vurguladı.

İmzalanan işbirliği protokolü ile Nevşehir’deki 134 ilkokul ve 96 ortaokulda öğrenim gören öğrencilere mangala oyununun öğretilmesi ve bu oyunun yaygınlaştırılması için bir dizi sosyal aktivitelerin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
veli - 4 yıl önce
iş mangalaya m ı kaldı.okul binsı yap..tabi okul arsası bırakmışsanız...
Avatar
öğrenci velisi - 4 yıl önce
okullar açılırken yetkililere seslenmek istiyoruz. trafik kurallarına uymayan, aşırı hız, hatalı sollama yapan servis şoförlerine mutlaka ceza uygulansın. bunların trafiğe çıkmaları yasaklansın. onlara can emanet ediyoruz. bunlar denetlenmezse olacakların vebalinden kimse kurtulamaz.