banner461

TRT-EBA TV Uzaktan Eğitim Yayınları Başlıyor

TRT-EBA TV uzaktan eğitim yayınları 23 Mart 2020 Pazartesi günü başlayacak olup Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından açıklanan yayınların merkezinin televizyon ve internet olduğu belirtilmiştir. Mobil uygulamalarda EBA kullanımı için operatörlerden ücretsiz internet desteği sağlanacaktır.

banner503
TRT-EBA TV Uzaktan Eğitim Yayınları Başlıyor
21 Mart 2020 Cumartesi 14:59

banner143
banner134

TRT-EBA TV uzaktan eğitim yayınları 23 Mart 2020 Pazartesi günü başlayacak olup Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından açıklanan yayınların merkezinin televizyon ve internet olduğu belirtilmiştir. Mobil uygulamalarda EBA kullanımı için operatörlerden ücretsiz internet desteği sağlanacaktır.

Dersler saat 9.00'da başlayacak ve 40 dakika değil, 20 dakika olacaktır. İlkokul ve ortaokulların tekrar dersleri 13.30-17.30 ve 17.30-21.30 saatleri arasında; liselerin tekrar dersleri 15.00-21.00 saatleri arasında izlenebilecektir.

Uzaktan eğitim verilecek kanalın adı "EBA TV" olacak, logosu bulunacak, ilkokul, ortaokul ve lise gibi ayrımları içerecektir. Öğretmenler kendi sınıfını sanal olarak toplayıp EBA internet sayfası üzerinden öğrencilerine ders, ödev verebilecektir.

Özel okullarda öğrenim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerimiz de EBA Akademik Destek Uygulamasından 23 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren faydalanabilecektir.

Öğrenciler ve velilerimiz EBA'ya nasıl gireceğini Milli Eğitim Bakanlığımızın internet sitesinden, "eba.gov.tr" den, 444 0 632 numaralı telefondan ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Projesi Biriminden ( 0384 213 79 33 ? 120 ) öğrenebilecektir. Öğrenci ve velilerimiz herhangi bir sorunla karşılaştıklarında okullarına ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze başvurabilirler.

Ayrıca TRT-EBA TV yayını ile ilgili ayrıntılı bilgiler, 23 Mart 2020 Pazartesi günü başlayacak TRT-EBA TV İlkokul-Ortaokul-Lise programları ve EBA öğrenci şifre oluşturma adımları şu şekildedir:

TRT-EBA TV yayını ile ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

TRT-EBA TV İlkokul-Ortaokul-Lise programları için tıklayınız.

EBA öğrenci şifre oluşturma adımları için tıklayınız.

TRT -  EBA TV UZAKTAN EĞİTİM

YAYINLARIYLA İLGİLİ

AYRINTILI BİLGİLER:

 

1.        TRT - EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?

3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

 

2.        Hangi kanallar olacak?

TRT - EBA TV İlkokulTRT - EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

 

3.        TRT - EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?

Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

 

4.        Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacaklar?

Öğrenciler TRT - EBA TV'den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecektir.

 

5.        TRT - EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?

Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

 

6.        Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?

       Millî Eğitim Bakanlığı'nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

 

7.        Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri nelerdir?

HD Alış bilgileri:

Alış frekansı                  :12.084 MHz

Polarizasyon                 : Yatay (H)

Sembol oranı                 : 13.750

FEC                              : 2/3

 

SD Alış bilgileri:

Alış frekansı                  :11.916 MHz

Polarizasyon                  : Dikey (V)

Sembol oranı                 : 30.000

FEC                              : ¾

 

 

 

8.        Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

SD (Standart çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul SDTRT - EBA TV Ortaokul SDTRT - EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT - EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD, TRT - EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT - EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

 

9.        TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT - EBA TV İlkokul SDTRT - EBA TV Ortaokul SDTRT - EBA TV Lise SD kanallarını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul SDTRT - EBA TV Ortaokul SD ve TRT - EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

 

10.    TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda HD (yüksek çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV'lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network  Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT -  EBA TV İlkokul HDTRT - EBA TV Ortaokul HD ve TRT - EBA TV Lise HD  yayınları bulunabilir.

 

11.    SD uydu alıcım var kanalları izleyebilecek miyim?

       Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

 

12.    Farklı sınıflarda okuyan iki çocuğum ama sadece bir tane televizyonum var. Çakışan yayınlar olduğunda ne yapacağım?

      Yayınlar ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edecektir. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecektir. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde TV'yi takip edebileceğini planlayabilirsiniz.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecektir.

 

13.    TV yayınlarında çocuğumun henüz hiç öğrenmediği bir konunun anlatımı olursa ya da çocuğumun kendi okulunda anlatılan konu ile arada kopukluk oluşursa ne yapabilirim?

Konu eksiği olan öğrenciler eba.gov.tr üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir.

Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecektir.

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacaktır.

 

14.    TV yayınını izleyen çocuğumun öğretmenine soru sorma ihtiyacı olursa ne yapabilirim?

Öğrenciler, kendi ders öğretmenleri ile eba.gov.tr üzerinden gruplarında yazışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. 

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacaktır.

 

15.    TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk (TURKSAT aboneleri) eğitim yayınlarını nasıl takip edebilir?

TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk Türksat Uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecektir.

 

16.    Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu üzerinden eğitim yayınları nasıl takip edilebilir?

Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat'ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecektir.

 

17.    D-Smart, Digiturk, Tivibu, Kablonet ve TV+ gibi platformlardan izlemek için kanal ekleme işlemi yapmama gerek var mı?

Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

 

18.    Uydu alıcımda bu frekans var ama yayınları izleyemiyorum ne yapmalıyım?

Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekmektedir.

 

19-03-2020

 

 

19-03-2020

19-03-2020


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.