banner461
banner195

Ülke Genelinde 150 Bin Memuru İlgilendiriyor

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube başkanlığı ülke genelinde 150 bin memuru ilgilendiren konuya ilişkin yapılan girişimleri değerlendirdi.

Ülke Genelinde 150 Bin Memuru İlgilendiriyor
12 Mart 2016 Cumartesi 12:35

banner143
banner134
Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube başkanlığı ülke genelinde 150 bin memuru ilgilendiren konuya ilişkin yapılan girişimleri değerlendirdi.
Açıklamada; “15 Ocak 2012 tarihinden önceki dönemlerde 4/B’li olarak görev yapan sözleşmeli devlet memurları ( öğretmenler ) dahil geriye dönük parasal ödemenin takipçisi olmaya devam ediyor. Bilindiği üzere  15 Ocak 2012 tarihine kadar 4/B kapsamında çalışan  devlet memurlarına yapılan ek ödemelerden sigorta pirimi kesilmişti. Geride bıraktığımız aylarda yapılan kesintiyi 666 sayılı KHK'nin 1 inci maddesiyle 375 sayılı KHK'ye eklenen 9 uncu maddesinin dokuzuncu fıkrasının "Bu ödeme tutarı damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta primi kesintisine tabi tutulamaz " hükmünü ilgi, tutarak İş Mahkemesine taşınması ve kararın  dava açan Devlet memuru lehine çıkması,  akabinde dava açılan bakanlığın kararı Yargıtay  nezdinde temyize  taşıması veYargıtay 21. Hukuk dairesinin  de iş mahkemesinin kararını onaması ile birlikte ilgili memurları umutlandırmıştır. Kesilen sigorta primlerini  geriye dönük alabilmek için Öncelikle SGK (Sosyal Güvenlik Kurumunun) 20.01.2016 tarihli Maliye Bakanlığından ilgili sigorta kesintilerin Yargıtay kararı gereğince ödenip, ödenmeyeceği ile ilgili görüş sormuştur. Şayet görüş olumlu çıkar ise hak iddiasında bulunan ilgili her memur bir dilekçe ile kurumlarından ödeme yapılmasını talep edebilir.  4/B kapsamında  çalışanlarının 15 ocak 2012 tarihine kadar yapılan kesinti toplamı ise yaklaşık faizi ile birlikte yedi bin lira civarında olduğu belirtiliyor. Haberimizin içeriğinde de belirttiğimiz gibi Maliye Bakanlığının görüşü olumsuz ve muallak çıkar ise  ilgili her devlet memuru önce kurumuna dilekçe ile başvurarak ödeme talebi isteyecektir. Olumsuz bir cevap verilmesi halinde 60 gün içerisinde  bulundukları illerde İş Mahkemelerine dava açmaları gerekmektedir. Ancak bazı illerdeki İş Mahkemeleri ehliyet yönünden açılan davaların kendisini ilgilendirmediğini söylemekte ve İdari Mahkemeleri işaret olarak gösterdiği şeklindedir. Bu nedenle SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumunun) 20.01.2016 tarihli Maliye Bakanlığından istediği görüş beklenmelidir diye düşünüyoruz. Nevşehir İli okul ziyaretlerimizde bir kısım öğretmen arkadaşlarımız konu ile ilgili bilgimize başvurmakta ve ne yapmaları gerektiğini sormaktadırlar. Bu sebeple sitemizden ilgili tüm öğretmenleri bilgilendirme adına bilgi paylaşımı yapalım istedik. Ülke genelinde ilgili tarihlerde yaklaşık 150 bin civarında memur olması nedeni ile önem arz etmektedir” denildi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.