banner461
banner195

Üniversitemizde ‘Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı, Zararları ve Korunma Yolları’ Konulu Konferans Verildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından öğrencilere yönelik ‘Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı, Zararları ve Korunma Yolları’ konulu konferans düzenlendi.

Üniversitemizde ‘Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı, Zararları ve Korunma Yolları’ Konulu Konferans Verildi
13 Aralık 2013 Cuma 12:11

banner143
banner134

 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından öğrencilere yönelik ‘Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı, Zararları ve Korunma Yolları’ konulu konferans düzenlendi.

Üniversitemiz merkez yerleşke Tafana Tesisleri Kubbe Altında akademik ve idari personel ile öğrencilerin hazır bulunduğu konferansa, Nevşehir Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi Doktoru Erkan Özduvan konuşmacı olarak katıldı.

Dr. Erkan Özduvan, kişilerin genelde alkol, uyuşturucu gibi zararlı ve bağımlılık yapan maddelere; merak, arkadaş baskısı, sorunlarına çözüm aramak ve uzaklaşmak, farklı gözükmek, beğeni toplamak, bir gruba ait olmak ve eğlenmek gibi sebeplerle bulaştığına dikkat çekti.

Madde Kullanan Kişilerde Belirtiler

Dr. Erkan Özduvan madde kullanan kişilerde ipucu olabilecek belirtilerin ise;  giysilerinde kullandığı maddelerin kokusu, el, yüz ve giysilerde boya ve lekeler, kendisine gösterdiği özenin azalması, yeme alışkanlığının bozulması ve zayıflama, bulantı, kusma, terleme ve gözlerde kanlanma, kas, eklem ağrıları ve kramplar, ciltte renk değişiklikleri ile iğne izleri, halsizlik, yorgunluk ve dikkat eksikliği, huzursuzluk, sıkıntı hissi ve depresyon, odasında yalnız kalmayı tercih etme, evde daha az vakit geçirme, arkadaş çevresinin değişmesi, daha fazla para harcama, okul ve iş yaşamında başarısızlık, bazen neşeli ve sakin, bazen de öfkeli olma, sinirlilik, aile ile ilişkilerinin azalması, yasa dışı davranışlarda bulunması olduğunu söyledi. 

Yanlış Bilinenler

Madde kullanımı ile ilgili toplum ve kişilerde yanlış bilinen inançlara değinen Dr. Erkan Özduvan; ‘ben bağımlı olmam’, ‘bir kere denemekle bir şey olmaz’, ‘esrar bir ottur, zararı yoktur’, ‘esrar hafif bir maddedir’, ‘ara sıra kullanmakla bir şey olmaz’, ‘esrar, alkolden daha tehlikeli değildir’, ‘madde hakkında konuşabilmek için onu denemelidir’, ‘herkes kullanıyor, bir şey olmuyor’, ‘ben kontrol edebilirim’, ‘madde, yaratıcılığı geliştirir; konsantrasyon ve bilinci artırır’ ve ‘benim iradem güçlüdür’  gibi söylemlerin ve düşüncelerin yanlış olduğuna vurgu yaptı. 

4 kişiden 3’ü Bağımlı Oluyor

Sigarayı deneyen her 4 kişiden 3’ünün sigara bağımlısı olduğunu ve her yıl 4 milyon, günde 11 bin ve her 8 saniyede de 1 kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Erkan Özduvan, sigaraya başlama yaşının ise 12’ye kadar düştüğüne dikkat çekti.

Alkol Beyni %17 Küçültüyor

Alkol kullananlarda intihar olaylarının içmeyenlere oranla 58 kat fazla olduğunu belirten Dr. Erkan Özduvan, alkolün birçok sağlık sorunun yanı sıra beyni %17 oranında küçülttüğünü söyledi. Özduvan, ayrıca ülkemizde cinayetlerin %85, tecavüzlerin %50, şiddet olaylarının %50, trafik kazalarının %65, eşlerini dövenlerin %70 ve akıl hastalıklarının %60’ının başlıca sebeplerinin altında alkolün bulunduğunu açıkladı.

Tedavi ve Maddeyi Bırakmak Mümkün

Uyuşturucu madde kullanan kişilerin tedavilerinin mümkün olduğunu vurgulayan Dr. Erkan Özduvan,  özellikle tedavi ilkelerini yerine getiren kişilerde uyuşturucu maddeyi bırakma oranının çok yüksek olduğunu söyledi.

Konferans, soru cevap bölümü ile son buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.