banner461
banner195

Aktaş, Yurt İçi Fiyat Endeksini Değerlendirdi

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık % 1,55 arttı...

Aktaş, Yurt İçi Fiyat Endeksini Değerlendirdi
23 Şubat 2016 Salı 13:35

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş tarafından yapılan açıklamaya göre, Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık % 1,55 arttı, Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,32 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %9,25 artış gösterdi.
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,21 artış, imalat sanayi sektöründe ise %1,56 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti, Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (%4,81), temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (%3,48), deri ve ilgili ürünler (%3,07) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (%-9,29), gıda ürünleri (%-1,61) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu. 
Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti, Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Ocak ayında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise sermaye mallarında gerçekleşti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.