banner461
banner195

Albostan Buğday Çeşidi Koruma Altına Alınarak Geliştiriliyor

Albostan Buğday Çeşidi Koruma Altına Alınarak Geliştiriliyor...Ürgüp Başdere de incelemelerde bulunan yetkililer konu hakkında açıklamalarda bulundular.

 Albostan Buğday Çeşidi Koruma Altına Alınarak Geliştiriliyor
04 Temmuz 2013 Perşembe 12:38

banner143
Albostan Buğday Çeşidi Koruma Altına Alınarak Geli
İlgili Galeriye Git
banner134

 Albostan Buğday Çeşidi Koruma Altına Alınarak Geliştiriliyor

Türkiye Genelinde Yerel Buğday Türlerinin Toplanması, Korunması ve Geliştirilmesi projesi kapsamında İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Akademisyenleri  ve Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yetkilileri tarafından Ürgüp Başdere Kasabası Akçaören mahallesinde incelemelerde bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ şunları söyledi.  “ Proje kapsamında Ürgüp İlçemizin yerel bir çeşidi olan   Albostan Buğday çeşidi  2010 yılından itibaren ülkemiz gen bankasına alınarak  doğal seçim yöntemiyle geliştirilmeye çalışılmaktadır.  Doğal seçim yönteminde kuvvetli başaklar seçilir ve bu başaklardan tohum elde edilmeye çalışılır.  Bu çalışmalar sonucunda bölgede verimi düşük olan bu çeşidin daha verimli hale getirme çalışmaları devam etmektedir”

Daha sonra çeşidin yetiştirildiği alanlar gezilerek üreticilerle yetiştiricilik hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.