banner461
banner195

Nevşehir Güneş Santrallerinin Kurulumu İçin Son Derece Uygun

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, lisansız güneş enerjisi santralleri müracaatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Nevşehir Güneş Santrallerinin Kurulumu İçin Son Derece Uygun
01 Aralık 2015 Salı 13:38

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, lisansız güneş enerjisi santralleri müracaatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, "Nevşehir güneşlenme süresi ve güneş radyasyonu değerlerine göre ülkemizin ortalamasının üstünde bir değere sahip olup gelecek dönem için güneş santrallerinin yatırımının yapılabileceği bir konumda bulunmaktadır. Müdürlüğümüze, Ocak ayından itibaren güneş enerjisi santralleri başvuruları alınmaya başlanmış olup,  Merkezden 165, Derinkuyu dan 138, Acıgöl'den 141,  Ürgüp den 94, Gülşehir'den 49, Avanos'tan 43, Kozaklıdan 17 adet başvuru olmak üzere toplamda 647 başvuru ile 12.897 da alana  güneş enerjisi santral tesisi başvurusu yapılmıştır. Kurumumuz teknik elemanları tarafından yapılan etüt çalışmaları sonucun da  10.992 da alan güneş enerjisi santral tesisi için uygun görülürken, 1.907 da alan da da uygun görülmemiştir. İlimiz yıllık yaklaşık 1625 kwh/m2'lik güneş radyasyonu değeriyle önemli bir potansiyele sahiptir. Bu değer ilin kuzeyinde 1550 kwh/ m2 'ye düşerken, güneyin de de 1700 kwh/ m2 'ye kadar çıkmaktadır. Haziran, Temmuz ve Mayıs ayları en fazla güneş radyasyon değerlerine ulaşıldığı aylar olurken, en az Aralık ve Ocak aylarında bu değerler oldukça düşmektedir" dedi.

Yılmaz, Nevşehir de güneşlenme süresi ve güneş radyasyonu değerlerine göre Ülkemiz ortalamasının üstünde bir değere sahip olduğunu bu kapsamda güneş enerjisi santrallerinin yatırımına uygun bir konumda olduğunu bildirdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.