banner461

Nevşehir Kabak Çekirdeği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde

Nevşehir Ticaret Borsası, Ankara Ticaret Odası Congresium’da düzenlenen “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne katılıyor.

28 Nisan 2017 Cuma 10:08

banner143
banner134
Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından 28-29 Nisan tarihlerinde ATO Congresium'da düzenlenen “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” nde Nevşehir Ticaret Borsası Yöresel Ürünleriyle yer alıyor.  Avrupa Birliği’nden tescilli ürünlerin damga vuracağı zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacak.

Zirveye 35’e yakın ilin oda ve borsaları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları yöresel ürünleriyle katılacak. Türkiye’nin coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin tanıtımı için 130 stant kuruldu. Ankara Ticaret Odası Congresium’ da 8 bin metrekarelik bir alana kurulacak fuarda, Nevşehir Kabak Çekirdeğinden, Samsun simidine, Gaziantep baklavasından Kars kaşarına, Mersin cezeryesinden Ayvalık zeytinyağına kadar yüzlerce coğrafi işaretli ürün yer alıyor.

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, konferans, fuar ve ikili iş görüşmeleri olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştirilecek. Mesut Yar’ın sunuculuğunu yapacağı zirvede, coğrafi işaretler konusu, 30 oturumda yerli ve yabancı 42 uzman konuşmacı tarafından tüm boyutlarıyla ele alınacak. Konuşmacılar arasında Ayhan Sicimoğlu, Cem Seymen, Kadir Çöpdemir ve Rafet İnce gibi ünlü isimler, akademisyenler, politika yapıcı ve uygulayıcı kurum ve kuruluşların temsilcileri yer alacak.

Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, Fuar ile Nevşehirimizin ve ülkemizin coğrafi işaretli ürünlerinin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması ve ticarileştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Salaş; “Nevşehir Kabak Çekirdeği Eğer Avrupa'da yetişseydi biz eczanelerden tek tek ilaç niyetine alıyorduk.” Yöresel değerlerimize öncelikle biz sahip çıkmalıyız ki başkaları gelip sahiplenmesin. Nevşehir Kabak Çekirdeğimiz başta olmak üzere tüm yöresel ürünlerimizi en güzel şekilde tanıtmayı hedefliyoruz" dedi.


Başkan Salaş, “Coğrafi işaret, o ürünün o yöreye ait olduğunu tescilleyen bir belge. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor. Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına aynı zamanda da üreticimizin korunmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bizde Nevşehir Ticaret Borsası olarak Nevşehir Kabak Çekirdeğini, Üzümünü, Patatesini,Kapadokya Şarabı gibi yöresel ürünlerimizi zirvede sergileyeceğiz. Nevşehirimizin yöresel değerleri Ankara’ da parlayacak. Ankara’ da yaşayan Nevşehirlilerin özellikle zirveye ilgi göstermesini bekliyorum.” dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.