banner461
banner195

Nevşehir OSB de Bakan Zeybekçi ye Sıcak Karşılama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci seçim çalışmalarına destek vermek ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Nevşehir'den büyük memnuniyetle ayrıldı.Ama en önemlisi herhalde Nevşehirlilerin de bu ziyaretten oldukça mutlu ve umutlu olmasıydı...Özellikle de Nevşehir OSB ziyareti tam manasıyla tarafları memnun bıraktı.

Nevşehir OSB de Bakan Zeybekçi ye Sıcak Karşılama
11 Mart 2014 Salı 17:04

banner143
Nevşehir OSB'de Bakan Zeybekçi'ye Sıcak Karşılama
İlgili Galeriye Git
banner134

AK PARTİ BAKAN ZEYBEKCİ İLE NEVŞEHİR'DE GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI...Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Yerel seçim çalışmaları kapsamında geldiği  Nevşehir de bir dizi temas ve incelemlerde bulunmak üzere Nevşehir OSB ye ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Zeybekçi'den Nevşehir OSB'ye Ziyaret

Bakan Zeybekçi ile beraberinde Nevşehir Milletvekilleri Erdal Feralan,Murat Göktürk,Ebubekir Gizligider, Belediye Başkanı Hasan Ünver,AK Parti il,ilçe teşkilatı,  STK başkanları ve Sanayici işadamları ile bir araya gelerek Nevşehir Islah OSB deki NEVPA Karosör firmasının davetiyle burada öğle yemeği yediler.

Özellikle Bakan Zeybekçi'yi Nevsac Metal Sanayi Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Ali Öbekli ve Nevşehir OSB Yatırımcısı Sanayici iş adamlarınca çok sıcak bir şekilde karşıladılar.

Nevşehirli Sanayici ve İş Adamı Sayın Mehmet Ali Öbekli, yemekte Bakan Zeybekçi ile görüşerek Nevşehir OSB'si hakkında kendilerine bilgi verdi buradaki yatırımcılarımızın sorunlarını dile getirdiler.Bakan Zeybekçi de Nevşehir OSB Yatırımcılarının bu sorunlarını çözme sözü verdi.

Konu hakkında FİB Haber Merkezimie açıklamalarda bulunan Nevsac Metal Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Ali Öbekli, Nevşehirli Sanayici ve iş adamlarımızın karşılaştıkları sorunlarını dile getirdiklerini ve bu kapsamda çok sıcak geçen samimi bir ortamda Bakan Zeybekçi den Nevşehir OSB yatırımcılarının ortak sorunları konusunda bir takım istemlerde bulunduklarını ve Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybeçi de bizlere her türlü Destek sözü verdiklerini dile getirdi.Öbekli oldukça verimli geçen bir toplantı olduğunu dile getirerek Bakan Zeybeçi ye teşekkür etti.Yemek sonrası basın mensupları ve toplantıya katılanlara açıklamada bulunan Zeybekci,Öncelikle eni kendi memleketimde gibi hissettiren ve sıcak karşılama için siz değerli Nevşehirli Sanayici iş adamlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Bakan Zeybekçi, ilk olarak göreve geldiği 27 Aralık gününden bu güne kadar olan bakanlığındaki gelişmeleri paylaştı. Göreve geleli kısa bir süre olsa da önemli yurt dışı gelişmelerine ve gezilerine imza attıklarını belirten Bakan Zeybekci Avrupa Birliği ve ABD ile görüşmeler yaptıklarını kaydetti. "Görüşmelerde en çok üzerinde durduğumuz konu 3. Ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları oldu.Japonya ile serbest ticaret konusunda yeniden müzakereleri başlattık, Singapur' la ileri adımlara geçtik, Malezya ile bitirdik, İran'la 12 yıldır süren müzakereleri sonuçlandırdık ve imzaladık. Ayrıca Avrupa Birliği Türkiye için stratejik siyasi bir hedef. Avrupa Birliğinde biz süreci önemsiyoruz. Bununla beraber Ekonomi Bakanlığı olarak bu süreç olumsuz etkilenen bir konu var bu da gümrük birliği. 1995 yılında kısa süreliğine atılan bu imza belirli hizmet ürünlerini kapsam dışı bıraksa da Avrupa Birliği serbest ticari anlaşması imtiyazı eline almış. Örneğin Avrupa Birliği 3. bir ülke ile serbest ticari anlaşması yapınca (mesela Cezayir ile) o ülke otomatikman Türkiye ile ticaret yaparsa Avrupa Birliği ile aynı haklara sahip oluyor. Bu ne anlama geliyor; Cezayir veya anlaşma yapılan ülkenin malları serbest şekilde Türkiye'ye gelirken Türkiye'nin malları o ülkeye gidemiyor. Bu da hiçbir bağımsız ülkenin kabul edebileceği bir koşul değildir" dedi.
EDİLGEN EKONOMİDEN ETKEN EKONOMİYE GEÇMEMİZ ŞART
Bakan Zeybekci'nin konuşmasındaki önemli hususlardan biriside ekonominin yeni şekliydi. Üzerinde bulunduğumuz coğrafyanın bizlere verdiği hammadde ve enerji kaynakları ile kazan kazan yöntemi ve karşılıklı menfaatlerin en üst düzeyde tutulması anlayışıyla önümüzdeki 50 - 100 yıllık hammadde ve enerji ihtiyacımızı garanti altına alınabileceğinin altını çizen Zeybekci şöyle devam etti;"Ecdadın bize emanet ettiği bu kültür coğrafyasında Dubai'den tutun balkanlara kadar ve birçok yerde Türk filmleri ve dizilerinin rüzgarı esiyor. Buda şu demek; biz aynı kültürün evlatlarıyız demek. Birbirimizden etkileşebilir ve etkileyebiliriz. Bununla da tüketip alışkanlıklarını tüketim ağlarını oluşturabiliriz." dedi.
DÖVİZ ŞUAN İHRACAT İÇİN EN ANLAMLI SEVİYEDE
Bakan Zeybekci Nevşehir OSB ziyaretinde özellikle ihracat yapan iş adamlarına yönelik döviz kuruyla ilgili açıklamada bulundu. Dolar'ın 2.20 sevilerinin ihracat için gerçeğe en yakın seviye olduğunu belirten Bakan Zeybekci; "Bu rakamın aşağı veya yukarı sağlıklı şekilde iniş çıkışı olabilir. Bunun spekülatif amaçlı veya dürtmeyle olmaması kaidesiyle, ekonomik kurallar çerçevesinde gelişmesi dengeyi sağlar ve denge orasıdır. Kimse loto tahminciliği yaparak kur şöyle olacak, enflasyon böyle olacaktı gibi açıklamalarda bulunması sadece haddini aşmaktır. Ekonomi kendi dengelerini oluşturan bir yapıdır. Söylemek istediğim bu kur ihracat için uygun bir yerdedir. İstikrarın korunmasına adına da bu gidişat 2014 yılındaki hedeflerimize bizi ulaştıracaktır" dedi.
Programın ardından Bakan Zeybekci ve beraberindeki heyet Nevşehir OSB çalışanları ve Yatırımcı İş Adamlarıyla teker teker tokalaşarak veda etti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
GERÇEK SANAYICİ - 4 yıl önce
nevşehir ticaret odası yönetim
kurulu başkanvekili mehmet ali
öbekli,borsa başkanı i̇brahim salaş
ekenomi bakanı sn nihat zeybekçi sanayinin
dert ve isteklerini ve yapılması gerekenleri
söylediler.bundan gurur duyduk.ev sahibi
nevpa karasör ekipmanları firmasi mesut sayar'a
teşekkürler.bakanı nevşehir'e getiren vekillerimize
ve şahsi dostluğu olan hasan ünver beye ve katılan
sanayici insanlara ve diğer katılımcılara
bir nevşehirli olarak teşekkürler....
Avatar
GERÇEK SANAYICİ - 4 yıl önce
nevşehir ticaret odası yönetim
kurulu başkanvekili mehmet ali
öbekli,borsa başkanı i̇brahim salaş
ekenomi bakanı sn nihat zeybekçi sanayinin
dert ve isteklerini ve yapılması gerekenleri
söylediler.bundan gurur duyduk.ev sahibi
nevpa karasör ekipmanları firmasi mesut sayar'a
teşekkürler.bakanı nevşehir'e getiren vekillerimize
ve şahsi dostluğu olan hasan ünver beye ve katılan
sanayici insanlara ve diğer katılımcılara
bir nevşehirli olarak teşekkürler....
Avatar
adnan taşpınar - 4 yıl önce
m ali öbekli abi nevşehir sanayi iş dünyasının nevşehir dünyasıdır
Avatar
Ülkü Aslan - 4 yıl önce
sayın mehmetali öbekli'yi, bakan karşısında kararlı ve dik duruşu için tebrik ediyorum. fotoğraflardan anladığım kadarıyla nevşehir organize sanayii bölgesini ve nevşehir i̇ş dünyasını bakan karşısında temsil etmiştir. çok doğru bir tercih yapılmış bana göre. sayın öbekli memleketin yetiştirdiği ender isimlerdendir. bir bakan çıkarılacak en doğru isimlerden de biridir bence. karşınızdaki bakan olabilir ancak halkın oyları ile o mevkilere gelmiştir ve siz o bakanın karşısında ezilip bükülür, dik durmazsanız söylediğiniz sözün de kıymeti olmaz bakan için. mehmetali öbekli bence temsil için en doğru isim olmuş ve eminim iş dünyasıyla ilgili aktarılması gereken ne sorun varsa, lafını esirgemeden aktarmıştır sayın bakana. kendisini bu dik duruşundan dolayı takdir ediyorum ve saygı duyuyorum. halkın oyu ile mevki sahibi olmuş insanlatın sadece mevkilerine saygı gösterilir ancak mevkiye saygı gösterirken, kendi şahsiyetinide değersiz kılmamalıdır insan. i̇şte sayın öbekli bunu yapmıştır.