banner461
banner195

Patates Diyarında Fasulye Festivali

Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezi iken, Patates siğili ve çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçları gibi nedenlerle ekim alanları daralan Patates için düzenlenemeyen festival bölgede yeni yeni gelişmeye başlayan fasulye için düzenlenecek.

Patates Diyarında Fasulye Festivali
28 Ağustos 2014 Perşembe 18:13

banner143
banner134

 Patates Diyarında Fasulye Festivali

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezi iken, Patates siğili ve çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçları gibi nedenlerle ekim alanları daralan Patates için düzenlenemeyen festival bölgede yeni yeni gelişmeye başlayan fasulye için düzenlenecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen ve Kaymakam Mithat Can Kutluca’nın başkanlık yaptığı toplantıda Fasulye Festivali kararı çıktı.

 Derinkuyu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda “Hayat boyu öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon toplantısı yapıldı.

Toplantıda ilçe çiftçilerinin eğitim durumları ve sorunlarının yanı sıra halkın eğitim düzeyi de ele alındı. Hayat boyu öğrenmede kurumların desteğiyle her alanda birlikte hareket etmek bu toplantının amacıdır denildi.

Yapılan konuşmalarda; küçük çiftçilerin kalmadığı ve çiftçilerin birlik olarak şirketleşme yoluna gitmeleri gerektiği belirtildi. Kaymakam Mithat Can Kutluca, “Bu sezon çiftçilerin bilinçlenmesi için bir çalışma yapmalıyız” dedi. Kutluca, çiftçinin aracıdan kurtarılması gerektiğini belirterek, İlçede yetiştirilen fasulye para ettiğinde çiftçiden çok aracı kazanıyor. Amacımız çiftçiyi aracıdan kurtarmak veya çiftçinin daha çok kazanmasını sağlamaktır. Geçen yıl Kuru fasulye Festival yaptık. Derinkuyu fasulyesini Kırgızistan’da dahi gündeme getirdik. Tanıtımını yaptık. Ülkemizde de tanıtmaya çalıştık. Derinkuyu fasulyesini yine tanıtmaya çalışalım. Derinkuyu fasulye festivalini tekrar yapalım. Festival 3. yılını doldurduğunda Başbakanlık tanıtıma maddi destek veriyor. Bundan sonra yapılacak fasulye festivalleri daha kolay olur” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.