banner461
banner195

Taksitle Borcunu öde hemen emekli ol

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan tarafından dün onaylanan ve Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen af yasası prim borcu olan Bağ-Kur'lularm da yüzünü güldürdü. Bağ-Kur'lular yapılandırma imkanıyla borçlarını daha az ödemeyle kapatabilecek.

Taksitle Borcunu öde hemen emekli ol
19 Ağustos 2016 Cuma 18:48

banner143
banner134
Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar da muradına erecek. Bir başka ifadeyle 30 Haziran 2016'ya kadar olan prim borcunu ödeyen prim, yaş ve yıl şartını tamamlarsa hemen emekli olacak. Kapatmak avantajlı Başvurular, Ekim sonuna kadar ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik tik Müdürlükleri'ne yapılacak. Yapılandırmaya başvuranların borçları yeniden hesaplanacak. Ana paranın tahsilinden vazgeçilmeyecek. Ama gecikme zammı ve faizi silinirken; bunların yerine Yurt içi ÜFE (enflasyon oranları) esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek. Böylece borç azalacak. Peşin ödemede borcun yüzde 75'i silinecek.

TAKSİT İMKANI DA VAR

Taksitli ödeme seçilirse, enflasyona göre hesaplanan borçlar vadeye bölünecek. Borç, 6, 9,12,18 taksit şeklinde ödenecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Yıllar içinde biriken borçlar 10 binlerce liralara ulaşıyor. Emekliliği iple çeken esnafın bu paraları ödemesi kolay değil. Bu durumda kredi devreye girecek. 2014'teki af kapsamında emekli olacak sigorta borçlularına tanınan ucuz kredi, yeni emekli adaylarına da sağlanacak. Emekliliği gelmiş Bağ-Kur'luların kredi kullanabilmesi için SGK, kamu bankalarıyla görüşüyor ve protokol için hazırlık yapıyor.

TAKSİT BİTİNCE MAAŞ

Şartları tamamlamış ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar, yapılandırma imkanıyla fırsat yakalayacak. Peşin ödemeyi seçerek borcunu kapatanlar, emeklilik için gerekli şartları tamamlamışsa hemen maaş almaya başlayacak. Ama taksitle ödemeyi seçenler borç bittikten sonra emekli maaşma kavuşacak. Yeni çıkan yasa kapsammda 300 binden fazla esnafın emeklilik hakkı elde etmesi bekleniyor.

Sabah

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Hıdır. - 2 yıl önce
40 defa hep bağ kurlara af ve birim borcunu yatır emekli ol diye habire müjde veriliyor.biz SSK lar ne olcağız .yaşımız geçti bir fefada bizi görün yahu bizde vatandaşız.
Avatar
ibrahim - 2 yıl önce
Mezarda emeklilik istemiyorum. Pirimler doldu taştı bıle.daha në bekliyoruz
Avatar
Çiğdem - 2 yıl önce
Ssk lılarada afffff istiyoruzzzzz
Avatar
Mehmet - 2 yıl önce
Peki bu günü az yaşı geçmiş SSK lılar ne olucak onları da vatandaş sayan varmı bu ulkede
Avatar
Ramazan - 2 yıl önce
Almanyadan emekli olana almanyada iki Saat calisma hakki vericekler Rica ediyoruz Bide ona El atsalar lütfen biz zor durumlardayiz.
Avatar
Mülkiye - 2 yıl önce
Sayın cumhurbaşkanım üniversitede okuduğumuz yıllarında sgk pirimlerimize eklenmesini istiyoruz,hayatımız okumakla geçiyor
Avatar
erdoğan yılmaz - 2 yıl önce
Memurların emeklilik yaşı ne zaman düşecek
Avatar
F.KASIMAY - 2 yıl önce
Aynen lütfen avrupadan emekli olanlanlara 450euro çalışma imkanı sağlansın