banner461
banner195

Tarlası olanlar bu habere dikkat, son 3 ayınız kaldı!

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, miras sahibinin vefatından sonraki 1 yıl içinde intikal işlemlerini yaptırmayanları uyardı.

Tarlası olanlar bu habere dikkat, son 3 ayınız kaldı!
23 Mart 2016 Çarşamba 13:10

banner143
banner134
Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik öngören 6537 Sayılı Kanun gereği; mirasa konu tarım arazilerinin intikalinin murisin (miras bırakan) ölüm tarihinden itibaren bir yıl içinde yapılması gerektiğini belirtti.
 
İntikal işlemlerini yasal süresi içinde yaptırmayan mirasçılara, Bakanlık tarafından 3 ay ek süre verildiğini kaydeden İl Müdürü Yılmaz, mirasçıların işlem yaptırırken dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:
 
“Bir mirasçıya veya yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini karşılaması durumunda birden fazla mirasçıya devri. Türk Medeni Kanununa göre noter senedi ile kuracakları aile malları ortaklığına veya kazanç paylı aile malları ortaklığına devri. Mirasçıların tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları ve Türk Ticaret Kanununa göre kuracakları limited şirkete devri. Mirasa konu tarımsal arazilerin tamamının aynı anda üçüncü kişilere devri.”
 
Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz,, “Söz konusu tebligatla kendisine tanınan üç aylık ek süre sonunda mirasçılarınintikal işleminiyaptırmaması durumunda, Bakanlığımız Sulh Hukuk Mahkemesi nezdinde; arazilerin talepte bulunan ehil mirasçıya, ehil mirasçı olmaması durumunda en fazla teklifi veren istekli mirasçıya devrine, aksi halde üçüncü kişilere satılması için resen dava açma yetkisine sahiptir. Mirasçılar tarafından tarım arazilerinin paylaşımına ilişkin hâlihazırda görülmekte olan bir dava olması durumunda, dava ile ilgili resmi belgelerin İl Müdürlüğümüze ibrazı gerekmektedir.
 
Konu ile ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerimizden ayrıntılı bilgi alınabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.