banner461
banner195

Avanos'ta Kaz Yavruları Irmağa İndi

Avanos’ta baharın renklerini yüzlere yansıtan güzellikler yaşanıyor.

Avanos'ta Kaz Yavruları Irmağa İndi
11 Nisan 2016 Pazartesi 16:08

banner143
banner134
Avanos’ta baharın renklerini yüzlere yansıtan güzellikler yaşanıyor. Şu sıralar Avanos’ta, Kızılırmak üzerinde Tarihi Taş Köprü yanında bulunan adada yaşayan ve sayılarının bu yıl 5 – 6 yüzü bulacağı tahmin edilen kaz ve ördeklerin yeni çıkan yavruları, kendilerini göstermeye başladı.
Mart ayı sonlarında yumurtadan çıkan ve Nisan ayı başlarında yavrularını Kızılırmak’ta yüzdürmeye başlayan kazlar bu sene de aynı zaman diliminde yavrularıyla boy göstermeye başladı. Kızılırmak içerisinde anne kazlarla birlikte gezintiye çıkan yavrular, sevimli görüntüleriyle vatandaşların da ilgisini çekiyor.
Öğlen saatlerine doğru büyük kazlarla grup halinde gezintiye çıkan yavrular, kıyıda beslenerek ırmak içerisinde yüzme turları atıyor ve hayatı öğreniyorlar. Henüz akıntıya karşı durabilecek kadar güçlü olmayan yavrular zaman zaman zor anlar yaşasa da büyük kazların himayesi altında adadaki yaşam alanlarına dönüyor.
Yavru kazları gören vatandaşlar, bir taraftan onları görüntülerken bir taraftan da beslemek için ekmek atarak yavruları yakından görme fırsatı elde ediyorlar. Çocukların ise bu tablo karşısında neşesi görülmeye değer.  Adada yumurta üzerinde yatan hala çok sayıda kaz var önümüzdeki iki hafta içinde yüzlerce yavru yaşam döngüsündeki yerini almış olacak. Avanos’a ise bu güzelliğin neşe ve mutluluğunu bir kez daha yaşamak kalacak.


 
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.