banner461
banner195

Eğitim Kurumlarında Güvenlik Tedbirleri Artırılıyor

Milli Eğitim Müdürü Murat Demir başkanlığında Hacı Avni İncekara Fen Lisesi toplantı salonunda bir toplantı yapıldı.

Eğitim Kurumlarında Güvenlik Tedbirleri Artırılıyor
29 Temmuz 2016 Cuma 12:57

banner143
banner134
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir başkanlığında yapılan toplantıya, İlçe MEM Müdürleri, Maarif Müfettişleri Başkanı Talip Kaban, Müdür Yardımcısı Doğan Kürekli, Şube Müdürleri Mustafa Ece, Yusuf Aydoğmuş, Mehmet Kıratlı ile İl/İlçe Tüm Resmi/Özel Okul/Kurum Müdürleri katıldı.
Açılış töreninin ardından darbe girişimi sonucu şehit olan vatandaşlarımızın ruhuna dua okunduktan sonra  bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadele kapsamında okul ve kurumlarca alınacak emniyet ve güvenlik tedbirleri hakkında bilgi verdi. Bu konuda ki duygu ve düşüncelerini dile getirdi; FETÖ/PDY darbe girişiminin ülkemize ihanet eden bir çete, bir ihanet olayı olduğunu söyledi.
Darbe sürecinde şehit olanlar olduğunu belirterek ‘’ Şehitlerimize Allah’tan (cc) rahmet, acılı ailelerine, tüm milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu terörist yapının kendi silahlarımızı, tanklarımızı, kendi halkımıza doğrultarak vatandaşlarımızı şehit ettiklerini,  yaraladıklarını belirterek, özel harekat polislerimizi ve sivil insanlarımızı şehit eden bu alçak yapıyla sonuna kadar mücadele edileceğini belirterek, Bu Ülkeyi asla bunlara teslim etmeyeceğiz’’dedi. Bu terörist yapıyla ilişkisi olanlarla sonuna kadar mücadele edileceğini, bu terörist yapıyla ilişkisi olanların bildirilmesini ve  gerekenin yapılacağını söyledi.
Demir, darbe kalkışması akşamı 23:00 de dışarıda olduğunu ve olayı oğlunun telefon etmesi sonucu öğrendiğini, öğrenir öğrenmez eve geçip 23:15 te “Gün Cumhurbaşkanımıza sahip çıkma günüdür, biz millet olarak sonuna kadar direneceğiz, Türkiye asla teslim olmayacak” diye bir tweet atarak sokağa çıktığını, bütün personeli topladığını, kendisinden sonra oğlunun ve tüm ailesinin de sokağa çıktığını ve darbeye karşı olduğunu, son güne kadar da buna devam edeceğini söyledi.
Kurum olarak bu girişimden en çok etkilenen kurumlardan biri olduğumuzu ve bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini, bu konuda daha hassas olunması gerektiğini belirtti. Bu olayın herhangi bir siyasi olay değil ülke meselesi olduğunu belirterek herkesin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini dile getirerek yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.  Okullarda ziyaretçi defteri tutulmasını, ziyaretçilerin bilgilerinin alınmasını ve bu konuda daha dikkatli olunmasını istedi. Bakanlığık tarafından güvenlik ile  ilgili konularda okulların dikkat edilmesi gereken hususlara uyulmalarını, kurumların bu konuda  gerekli tedbirlerini almasını istedi.
Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün  yazısı doğrultusunda nakil ve geçişler konusunda bilgi veren Demir, Kapatılan okul ve kurumlardan yapılacak nakillerin, 2015-2016 yılı sınırlı olmak üzere 30 eylül itibariyle bitmesini, kapatılan ortaöğretim okulları ile ilgili olarak bir komisyon oluşturulacağını ve nakillerin bu komisyonca yapılacağını söyledi. Kapatılan okullardan gelen öğrencilerin  bu süreçten etkilenmeden kazanılması gerektiğini özellikle vurguladı.
Kayıtlarda kayıt parası alınmamasını, okul kıyafetlerinin en az 3 yılda bir alınmasını, TEOG ve LYS tercihlerinde vatandaşlara ve öğrencilere yardım edilmesini, sosyal paylaşım sitelerinde suç unsuru taşıyan paylaşımlardan kaçınılmasını, okullarda kitap dağıtımının takip edilmesini ve fazla kitap talebinde bulunulmamasını, öğrenci seçimi yapılmamasını, bu konuda adaletli olunmasını istedi. Genel anlamda okul müdürlerinin uymaları gereken kuralların genel hatırlatmasını yaparak almaları gereken güvenlik tedbirlerini vurguladı.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.