banner461

“Hak-İş,Üyelerinin Daima Yanında”

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 13 Şubat 2020 tarihinde HAK-İŞ Kayseri İl Temsilciler Meclisi toplantısına katıldı.

banner503
“Hak-İş,Üyelerinin Daima Yanında”
14 Şubat 2020 Cuma 17:04

banner143
banner134

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 13 Şubat 2020 tarihinde HAK-İŞ Kayseri İl Temsilciler Meclisi toplantısına katıldı.

Toplantıya Genel Başkan Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci, Konfederasyona bağlı Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Av. Tuncay Dolu ve Yönetim Kurulu üyeleri, HAK-İŞ Kayseri İl Başkanı Serhat Çelik ve yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ Nevşehir İl Başkanı M.Fatih Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, HAK-İş’e bağlı sendikaların Kayseri İl ve Şube Başkanlıkları, işyeri sendika temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın toplantıda dile getirdiği başlıca konular şu şekilde;

“1 Milyon İşçimiz Kadro Aldı”

Taşeronda çalışan 1 milyona yakın işçinin kadro almasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olduğunu vurgulayan Arslan, “Bu sadece taşerondan kurtulmak değil, aynı zamanda arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarını, izinlerini, fazla çalışmalarını ve çalışma hayatından elde edecekleri hakların kamu tarafından güvence altına alınmasıdır. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformudur. Bu reformun mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onunla beraber hükümetimiz, bakanlarımız ve bu konudaki bütün ilgililerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bütün engellemelere rağmen bu sistemin kaldırılmasına karşı direnenlere rağmen dik durmuş, KİT’ler hariç bütün arkadaşlarımızın kadrolarının verilmesi sağlanmıştır” dedi.

HAK-İŞ’in Hukuk Başarısı

Çalışanların yüzdelik dilimlerle ilgili yürütülen çalışmalarda önemli bir aşamaya geçildiğini ifade eden Arslan, “Son gelişmeleri HAK-İŞ internet sayfamızdan ilan ettik. Artık istinaf mahkemesinin de onay verdiği ve yüzdelik dilimlerle mahkemenin de kabul ettiği ve Yargıtay aşamasından sonra inşallah kesinleşmesiyle birlikte önemli bir sorunu da aşmış olacağız” açıklamasında bulundu.

“HAK-İŞ Üyelerinin Başka Sendikalara Üye Yapılmasını Kabul Edemeyiz”

696 sayılı KHK’nin geçici maddesi 7. Maddenin 3. Fıkrasına istinaden kadro alan işçilerin bir bölümünün başka sendikalara üye olma zorunda kalacaklarını kaydeden Arslan, “Taşeron konusunda mücadele yapmamış ve bir gün elini taşın altına koymamış insanlara kanun zoruyla HAK-İŞ’in üyelerini başka sendikaların üyesi yapma girişimini kabul etmemiz mümkün değil. Taşeronla ilgili kararname çıkarken, bizimle yapılan görüşmelerde olmayan ve bize söylenmeyen bir konudur. Biz buna karşı şiddetli bir tepki ortaya koyduk” dedi.

Arslan, “Kadrolarımızı aldık ve kadro alan arkadaşlarımızla taşerondan kadroya geçerken mevcut bulunduğu iş kollarında çalışmaya devam etmek istiyoruz. Buna göre bir düzenlemenin yapılmasını Sayın Cumhurbaşkanımız dahil bütün yetkililerden talepte bulunuyoruz ve bunun mücadelesini yapıyoruz. Kanun zoruyla böyle bir değişikliği asla kabul etmemiz mümkün değil. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“Vergi Dilimleri Çalışanların Aleyhine Devam Ediyor”

Asgari ücretlilerden yapılan vergi kesintileri konusunda HAK-İŞ’in görüşlerini anlatan Arslan, “Vergi dilimlerinde çalışanlar aleyhine bir durum her geçen gün artmaya devam ediyor. 2008 yılında asgari ücretli bir çalışanın yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’ye geçişi 15 ay sonra söz konusuydu. Yani 1 yıl süreyle asgari ücretli arkadaşımızın ücreti yüzde 20 dilime giremeyecek noktadaydı. 2019 yılında 7 aylık asgari ücretle yüzde 20’lik dilimlere giriyoruz. Bu da bütün çalışanların daha fazla vergi vermesi anlamına geliyor. Bu da verginin tabana yayılması politikalarında tersine bir işleyiş demektir. Bizim talebimiz asgari ücret düzeyindeki bütün çalışanların ücretlerinin vergi dışı bırakılmasıdır. Sadece asgari ücret değil, bütün ücretlerden asgari ücret kısmının vergi dışı bırakılmasını, evli ve çocuk sahibi olanların da vergilendirmede dikkate alınmasını istiyoruz” dedi.

“Yaşananlar Hepimizin Yüreğini Yaktı”

2020 yılında Türkiye’nin yaşadığı birtakım sorunlara değinen Arslan, “Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremlerde, İdlib’de askerlerimize yapılan hain saldırılarda ve Van’da meydana gelen çığ felaketinde kaybettiğimiz evlatlarımız ve şehitlerimiz var. Üst üste gelen bütün bu acılar hepimizin yüreğini yaktı. İnşallah bu acıları bir daha yaşamayız. Yeni acılar ve hüzünler yaşamayalım diye Allah’a dua ediyorum” dedi.

 “HAK-İŞ Mücadelesi Soylu ve Onurlu Bir Mücadeledir”

Bütün çalışanları HAK-İŞ’e bağlı sendikalara üye olmaya davet eden Arslan, “HAK-İŞ mücadelesini soylu ve onurlu bir mücadele olarak kabul ediyoruz. 14 milyon sigortalı kayıtlı çalışanın olduğu yerde 700 bine yakın HAK-İŞ’li üye sayısını asla yeterli bulamayız. O yüzden üye sayımızı 7 milyonlara, 10 milyonlara taşımak zorundayız. Türkiye’deki her işçiyi HAK-İŞ’e üye olmaya davet ediyorum. Bu üyelik aslında Türkiye’nin geleceği ve çalışanların geleceği adına tarihi bir adım olacaktır. HAK-İŞ’in gücü Türkiye’nin gücü, HAK-İŞ’in büyümesi Türkiye’nin büyümesidir” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.