banner461
banner195

Nevşehir acemi birliğini istiyor...

Nevşehir'e acemi birliği geliyor mu? Acemi Birliği Nevşehir'e ne zaman gelecek ? işte bu sorunun cevabını tüm Nevşehir halkı merakla bekliyor...

22 Ağustos 2016 Pazartesi 21:02

banner143
banner134
Milli Savunma Bakanlığı yürütülen çalışmalar sonucunda 5-15 bin asker kapasiteli acemi birliklerinin Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Çankırı, Karabük, Kars, Adıyaman, Muş gibi 17 şehre nakledileceğine yönelik yapılan açıklamalar, bu illerdeki esnaf ve sanatkarı sevindirmişti. Şimdi ise bu konuda dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bizzat ismini zikrederek Nevşehir'e acemi birliği kurulacağını ifade etmesine rağmen şimdiye kadar bu konuda hiçbir gelişme yaşanmaması Nevşehirli vatandaşları tedirgin etti.

Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından gündeme gelen ve birçok şehri umutlandıran Ankara,İstanbul başta olmak üzere Büyükşehirlerdeki askeri birliklerin taşınması konusunda Nevşehir’de heyecanlı bekleyiş sürüyor.


Milli Savunma Bakanlığı’nın büyükşehirlerdeki acemi birliklerini Anadolu'ya taşımak için çalışma başlatması üzerine Nevşehir kamuoyu, küçük şehirlere taşınacak aceme birliklerinin birinin de ilimize kurulmasını için seçilmişleri göreve çağırdı.

Özellikle 40 yıl önce Nevşehir de bulunan Komondo birliği Tokat a sevk edilmiş o tarihten bu güne kadarda gelmemişti. Nevşehir'den taşınarak Tokat'a gittiğini hatırlatan vatandaşlar ise, "Hep biz verdik, bugün biz istiyoruz.  Vatan'a, Devlet'e, millete kendinden çok ödün veren bir şehir olarak bu hayalin gerçekleşmesini istiyoruz." İfadelerini kullandılar. 


Şuan Çankırı aldı.
Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, “Çalışmamızı sessiz ve istikrarlı bir şekilde sürdürdük. Çabamız karşısında da Çankırımızın lehine bir sonuca ulaştık” dedi.
Komşularımız Çorum, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir’de harekete geçti.
Nevşehir'in işi ise her geçen gün zorlaşıyor.
Çünkü…
Bu Şehri Yönetenlerden şuana kadar bir ses yok.
Bir gayret yok!
Bu konu ile ilgili bir açıklama da yapmadılar.
Haberleri de mi yok?
Biri anlatsın yaşananları…
Yanında duran onlarca kişiden hiçbir kimse de mi bunu söylemedi?
“Sayın Vekilim, Çankırı askeri birliğini almış, halk bizden de böyle bir müjde bekliyor”
Yoksa onlarında mı haberi yok!
..............................

Taşınma Başladı...


Ankara'da hangi askeri birliğin nereye taşınacağı belli oldu? Ankara'daki 28. Mekanize Piyade Tugayı Çankırı'ya, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kara Havacılık Komutanlığı Isparta'ya, Etimesgut Zırhlık Birlikler ve Eğitim Tümen Komutanlığı Şereflikoçhisar'a taşınacak.

İstanbul'da bulunan 66. Mekanize Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığının da Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Ulaş mevkisine taşınacağı öğrenildi.

Taşınma işlemleri kapsamında, Etimesgut Zırhlı Birlikler ve Eğitim Tümen Komutanlığından ilk etapta 4 zırhlı personel taşıyıcı ve 4 tank, 6 çekici üzerinde Şereflikoçhisar'a gönderildi. 28. Mekanize Piyade Tugayından da 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcı, 6 çekiciyle Çankırı'ya intikal ettirildi.

İstanbul'da bulunan 66. Mekanize Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığı'ndan ise 6 tank çekicilerle Tekirdağ'a gönderildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatları olduğunu, konuyu Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile değerlendirdiklerini ve 15 Eylül'e kadar zırhlı araçların İstanbul ve Ankara'dan, belirlenen yerlere taşınma sürecini tamamlayacaklarını söylemişti.

İlk Etapta Taşınacak Birlikler
Ankara Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Batıkent'teki Jandarma Okullar Komutanlığı, Mamak'taki Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Okul Eğitim Merkez Komutanlığı, İstanbul Küçükyalı'daki İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ile Tuzla'daki piyade okul Komutanlığı'nın taşınacak birlikler arasında olması bekleniyor. İzmir'de de Narlıdere'de istihkam okulu Er Eğitim Alayı, Bornova'da 10'uncu Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı, Seferhisar'daki Jandarma Muhabere Er Eğitim Tabur Komutanlığı, Foça'daki  Jandarma Komando Er Eğitim Alayı ve Gaziemir'deki Ulaştırma Personel Okulu Ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nın taşınması öngörülüyor.


Acemi Birliğini kaçırmayalım!
Askeri birliklerin  küçük illere taşınması ile  Anadolu şehirlerinde hizmet sektörü gelişecek, işsizlik azalacak ve metropol kentlere göçün önüne geçilecek.​
Küçük büyük esnafımız için,
100 Bin Hedefindeki Nevşehir için
Gelişen Değişen Büyüyen Nevşehir için ,
Gelin bu tarihi fırsatı kaçırmayalım.

Nevşehirli hangi görüşten, fikirden olursa olsun Askeri Er Eğitim Kışlası’na sahip çıkmalıdır, çıkmak zorundadır. Zaman birlik günüdür, zaman Nevşehir için, Nevşehir'in geleceği için bir olma günüdür.

Nevşehir Halkı Sözlerin Tutulmasını İstiyor...


"Acemi birliklerinin büyükşehirlerin dışına çıkarılması Anadolu'nun ekonomisini kalkındıracak. 10-15 bin mevcutlu acemi birlikleri sayesinde küçük şehirler hızla bir büyüme evresine girecek. Küçük kentlerde her açıdan bir canlılık olacak, birçok alanda istihdam yaratacak ve büyükşehirlere olan göçü azaltacaktır. Acemi er-erbaşların çarşı izninden, ailelerinin yemin törenlerine katılmasına kadar taşrada nüfus artacak. Konaklama, yiyecek-içecek, hediyelik eşya vb. tüm sektörler zincirleme olarak gelişecek. Bu da yeni istihdam alanları yaratacağı gibi vergi gelirlerinin da artmasını sağlayacak.
 
"Dolayısıyla Nevşehir'e  kurulacak bir acemi birliği tüm halkımızı olumlu yönde etkileyecek.  Acemi birliklerinden birinin Nevşehir'e gelmesi ilimizin kalkınmasında doping etkisi oluşturacaktır. Bu konuda seçilmişlerle birlikte atanmışlar gereken hassasiyeti göstermelidir. Gereken tüm kapılar çalınarak Nevşehir'e bir acemi birliğinin kurulması sağlanmalıdır. Bu Nevşehir için milat olur. Tüketim üretimi, üretim istihdamı tetikleyecektir. Artan ticaret hacmi nüfusumuza katkı sağlayacaktır. Nevşehir'in siyasi iradesinin bu konuda ısrarcı olması için ne gerekiyorsa yapılmalı. Tüm siyasi dinamiklerin konunun hassasiyetini görüp, acemi birliklerinden birinin ilimize gelmesi için ellerini taşın altına koyması şart. Tüm sivil toplum kuruluşları ile en kısa sürede gerekli planlamalar yapılmalı. Bir kampanya başlatarak bu konuya hak ettiği ehemmiyetin verilmesi için elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünü-yoruz. Bu konuda bütün siyasiler, bürokratlar, Nevşehir ekonomisinde var olan bütün aktörler ve daha da önemlisi birebir etkilenecek olan bütün Nevşehir halkı destek vermeli.”

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.