banner461

Nevşehir'de ücretli otopark uygulaması başladı!

Nevşehir Belediye Meclisinin, Nevşehir cadde ve sokaklardaki araç otoparklarının ücretli olması yönünde aldığı karar bugün itibariyle uygulamaya geçti.

banner503
Nevşehir'de ücretli otopark uygulaması başladı!
15 Ocak 2020 Çarşamba 21:30

banner143
banner134

Nevşehir Belediye Meclisinin, Nevşehir'de cadde ve sokaklardaki araç otoparklarının ücretli olması yönünde aldığı karar bugün itibariyle uygulamaya geçti. Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte 

BELEDİYE PERSONELİ GÖREV YAPIYOR
Nevşehir il merkezinde yaşanan yoğunluk nedeni ile yaşanan çift sıra parkların önüne geçmek ve trafik akışının rahatlaması için ücretli otopark uygulamasına geçti... Söz konusu uygulamanın başlamasıyla ilgili olarak ön çalışmaların tamamlanmasının ardından gerekli yazılımlar hazırlandı. Böylece, Nevşehir cadde ve sokaklara park eden araçlar ilgili personel tarafından plakalarıyla beraber fişinin kendilerine verilerek ücreti alınıyor. Söz konusu ücretli otopark uygulamasında Belediye’nin Turizm ve Spor A.Ş. personelleri
 görev yapıyor.

İlk 15 dakikası ücretsiz:

Konunun işleyişine ilişkin kısa bilgilendirme aşağıdaki gibidir.

1- Otopark hizmetleri görevli ve tek tip kıyafet kullanan personellerimiz aracılığı ve elektronik el terminalleri vasıtasıyla verilecektir. Otopark hizmetimiz sabah saat 09.00 da başlayıp akşam saat 19.00’ da sona erecektir.

2- Tüm araçların otoparka giriş ve çıkışları el terminalleri ve merkezde bağlı bulunan sistem aracılığı ile süre ve tahakkuk eden ücret olarak izlenecektir.

3- Ödeme yapılmadan otoparktan ayrılışlar ile mesai saati bitiminde halen otoparka bekleyen araçlar mesai saati bitimi itibariyle ücret tahakkuk ettirilerek sistemde izlemeye alınacak, bu tarihten sonraki sisteme ilk girdiği andan itibaren sistemde bekleyen tutar üzerine otopark ücreti ilave edilecektir.

4- İlk 15 dakika tüm araçlar için, engelli vatandaşlarımız için ise ilk 1 saat ücretsiz olarak uygulama yapılacak olup, daha sonraki zaman diliminde içinde bulunduğu otopark güzergahı ücret tarifesine uygun dilimlerde ücretlendirme yapılacaktır.

5- Tüm resmi plakalı araçlar ile, resmi hizmette kullanılmakla beraber sivil plaka kullanan araçlara ücret tahakkuk ettirilmeyecektir.

6- Belirli alanları sürekli kullanan sürücüler için abonelik sistemi tesis edilmiş olup, aylık bedel 175 TL.dir. Abone araç plakaları sistem üzerinden tanımlanmış olacaklar ve hangi alana park edip hangi süre ile kalırlarsa kalsınlar ayrıca bir ücret tahakkuk ettirilmeyecektir.

Alınan kararla Nevşehir'de söz konusu cadde ve sokaklarda trafik yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor.

Nevşehir kent merkezinin ana bulvarları ve 3 ayrı park alanında belediye bünyesinde faaliyet gösteren Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş. tarafından 14 Ocak 2020 Salı gününden itibaren ücretli otopark hizmeti verilmeye başlanıldı.

Edinilen bilgilere göre, Otoparkların ilk 15 dakikası ücretsiz olacak. 15 dakikadan 1 saate kadar 3, 1 saat ile 2 saat arası 5 lira olacak. Cadde ve sokaklardaki parklardan Pazar günü ücret alınmayacak. 

Nevşehir Belediyesi
0-15 Dakika Ücretsiz
Engellilere 1 Saat Ücretsiz
Otomobil: 3.00 TL.
Saat Başı Park Ücretleri: 4.00 Tl.
Kamyonet- Minübüs: 5. 00 TL.
Saat Başı Park Ücretleri: 5.00 TL.
Çalışma Saatleri 08.00 ile 24:00 arası
Şikayet Alo 153

OTOPARKLAR KİMLERE ÜCRETSİZ OLACAK?
Tüm Resmi araçlar, Engelliler, Gaziler, Şehit Aile yakını 1 kişi, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediyeye ait tüm resmi araçlar ve Basın mensupları.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.