banner461
banner195

Nevşehir İçin İftar Saati ve Duası

Nevşehir İçin İftar Vakti: 20.18 "Nevşehir Konağı" Hayırlı İftarlar Diler...

Nevşehir İçin İftar Saati ve Duası
26 Haziran 2016 Pazar 15:24

banner143
banner134
Bugün 26.06.2016 Pazar
Nevşehir İçin İftar Vakti: 20.18

"Nevşehir Konağı" Hayırlı İftarlar Diler...

Sahur Vakti: 03:19

Allah Kabul Etsin ...

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının bugün ikinci iftarını yapıyoruz. Allah tutmuş olduğumuz orucumuzu kabul eylesin.
Peki Peygamberimizin orucunu açarken okuduğu dua nasıldı? Hazreti Muhammed Ramazan ayında orucunu açarken hep bu duayı okurdu.
Peygamberimizin okuduğu iftar duası şöyle; “Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.” Manası : Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.  Peygamberimiz orucunu açtıktan sonra ise şöyle derdi; “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap kesinleşti.”  İslam alimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”  

PEYGAMBERİMİZ ORUCUNU NEYLE AÇARDI? Hazreti Muhammed orucunu açarken hep hurmayı tercih ederdi. Hazreti Muhammed'in orucunu açarken 'ateş dokunmamış' yiyecekler tercih ettiği aktarılıyor.  Selman İbn-i mir (r.a.), Peygamberimizin oruç açarken yenmesi gereken yiyecekler hakkında şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:  ‘Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir.’  Ebu Davud ise Peygamberimizin oruç açmasıyla ilgili şunları aktarıyor;  -‘Resulullah(s.a.v.) akşam namazını kılmazdan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı.’  
İFTAR YEMEKLERİ VERMEK Ramazan ayının bir diğer geleneği de iftar yemekleri vermektir. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyuru: “Bir oruçluya iftar veren kimseye, o oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Ancak o oruçlunun sevabından da bir şey eksilmez.”  
RAHAT ORUÇ TUTMAK İÇİN PEYGAMBERİMİZİN ÖNERİSİ Özellikle yaz aylarında günlerin uzunluğu sebebiyle oruç tutmak zorlaşıyor. Susuzluk ve açlık baskın hale geliyor. İbni Malik Peygamberimizin bu konudaki şu tavsiyesini aktarıyor; -“Dört şey yapan kişi orucu gayet rahat tutar: -İftarı su ile açması -Sahuru terk etmemesi -Öğle istirahatını terk etmemesi -Güzel koku kullanması.  
ORUÇ VE İFTAR NEDEN ÖNEMLİ? Peygamberimiz Hazreti Muhammed oruç ve iftarın önemini anlatırken şöyle demiştir; -“Üç kimsenin duası geri çevrilmez, kabul edilir: 1- Oruçlunun iftar vaktindeki duası, 2- Adaletli hükümdarın duası, 3- Mazlumun duası.

26 Haziran 2016 Pazar Nevşehir İftar Saati​;

Nevşehir de eşiniz, ailenizle yada grup olarak İftar yapabileceğiniz en eşsiz ve en lezzetli mekanın adresi Nevşehir Konağında Ramazan ayı boyunca iftar Menüsü sadece 35 TL . 
Rezervasyon için acele edin! Tel: 0 384 212 79 79 - 0 384 212 79 80

2016 NEVŞEHİR RAMAZAN İMSAKİYESİ

Kültür Park NEVŞEHİR KONAĞI


Adres: Sümer Mahallesi, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi Arkası Aksaray Caddesi No:46 / NEVŞEHİR
Tel: 0 384 212 79 79 - 0 384 212 79 80

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.