banner461
banner195

‘Özel güvenlik’ sistemi tamamen değişiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz yıl “tarih olmalı, kaldırılmalı” dediği özel güvenlik sisteminde değişime gidiliyor.

‘Özel güvenlik’ sistemi tamamen değişiyor
13 Haziran 2016 Pazartesi 15:31

banner143
banner134
İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngören düzenlemeyi ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne açtı. Taslağa göre, stratejik yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlileri, elle arama ve kimlik kontrolü yapabilecek.

Geçtiğimiz yıl savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde şehit edildiği olayın ardından başlayan çalışmalarda sona gelindi. 

Milliyet gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngören düzenlemeyi ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne açtı. 

Taslağa göre mülki idare amirleri, kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde, alınan özel güvenlik tedbirlerini yetersiz bulursa ek önlemler almakla yetkili olacak.

Özel güvenliğin yetersiz kaldığı olaylarda ve tesislerde, kolluk kuvvetlerine de görev verilecek. 

Bu durumda kolluk kuvvetlerine, günlük harcırah miktarının 3 katı ödeme yapılacak. 

Düzenlemeye göre, özel güvenlik görevlileri, görev alanlarında kimlik, ehliyet kontrolü yapabilecek. Ayrıca, umuma mahsus olmayan görev alanlarında da trafiği düzenleyebilecek.

Gazino, gece kulübü, bar ve benzeri alkollü içki tüketilen eğlence yerlerindeki koruma ve güvenlik hizmeti niteliğindeki faaliyetler de, "özel güvenlik" hizmeti sayılacak.

Güvenlik şirketleri, yüzde 49'u geçmemek üzere hisselerini halka açabilecek. Geçerli kimlik kartı olmadan koruma ve güvenlik faaliyeti yürüten kişiler ise bir yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.