banner461

Temas bilgilerini eksik yada yalan beyan edene 'HAPİS' Var!

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine yeni genelge gönderdi. Buna göre, temasta bulundukları bireyler hakkında eksik yada yalan beyanda bulunan Kovid-19 tanılı kişiler hakkında işlem yapılacağı bildirildi.

banner503
Temas bilgilerini eksik yada yalan beyan edene 'HAPİS' Var!
24 Eylül 2020 Perşembe 21:24

banner143
banner134

İçişleri Bakanlığı korona virüs tanılı bazı kişilerin, temaslılarına ilişkin eksik ya da yalan bilgi vermesi üzerine harekete geçti ve 81 il Valiliğine   "Temaslıların doğru bilgilendirilmesi" konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, Kovid-19  tanılı kişiler, temasda bulundukları kişiler hakkında eksik ya da yalan beyanda  bulunmaları halinde haklarında işlem yapılacak. Bu kişiler, Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi kapsamında üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılabilecek.  

Pandemi İl Koordinasyon Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda Nevşehir il genelinde geçerli olmak üzere aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmaya kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir. 

Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi ile “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükme bağlanmıştır. Salgınla mücadelede temel Kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci maddesinde ise İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır. 

Bu bağlamda Nevşehir il genelindekoronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi gereğince suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir. 
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.