banner461
banner195

Ulusal Egemenlik yürüyüşü Çat Vadisinde yapılacak

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi'nin üyeleriyle birlikte her yıl bahar mevsiminde gerçekleştirdiği geleneksel vadi yürüyüşlerinin beşincisi bu yıl "Ulusal Egemenlik Yürüyüşü" temasıyla Çat Vadisi'nde gerçekleştirilecek.

Ulusal Egemenlik yürüyüşü Çat Vadisinde yapılacak
13 Nisan 2016 Çarşamba 13:08

banner143
banner134
Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi'nin üyeleriyle birlikte her yıl bahar mevsiminde gerçekleştirdiği geleneksel vadi yürüyüşlerinin beşincisi bu yıl "Ulusal Egemenlik Yürüyüşü" temasıyla Çat Vadisi'nde gerçekleştirilecek.

Her yıl Türk Eğitim-Sen üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen vadi yürüyüşlerinin beşincisi 24 Nisan 2016 tarihinde 7810 metrelik yürüyüş parkuruna sahip Çat Vadisi'nde gerçekleştirilecektir. "Nevşehir'in En İyi 20 Güzel Vadisi" arasında yer alan Çat Vadisi'nde gerçekleştirilecek olan yürüyüşün yaklaşık 7 saatte tamamlanması planlanıyor.
Yatık bir vadi olarak tanımlanan Çat Vadisi'nde baraj/gölet, çeşme/kuyu, değirmen/bezirhane, doğal ve yapay köprüler, elevcik, kilise, sarnıç ve yer altı şehri gibi var olan güzellikler de rehber eşliğinde gezilerek vadinin eğitimciler tarafından yeniden keşfi sağlanacaktır.
Katılımcıların iaşe ve araç transferleri Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi tarafından karşılanacak olup, vadi yürüyüşüne katılacak olanların en geç 21 Nisan 2016 tarihine kadar 0532 730 46 66 numaraları telefonu arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir.
Yürüyüşün gerçekleştirileceği 24 Nisan tarihinde Meteoroloji verilerine göre 17 derecelik güneşli bir havanın olacağı tahmin edilmektedir.

Çat Vadisi’ne 2 farklı noktadan girilebilir. 1. Giriş yeri: Çat Kasaba’sının içinden girilir. Kasabasının kuzeyine doğru vadi tabelaları takip edilerek çok basamaklı merdivenlerden inilerek vadiye girilir. 2. Giriş yeri: Gülşehir deki Açıksaray’dan giriş yapılabilir. 
Ancak, Çat Kasabası’ndan Açıksaray’a doğru bayır aşağı gidildiği için, bu güzergah daha çok tercih edilir ve fazla yorucu olmaz. Çat Vadisi yatık yamaçlı bir vadidir. Bu vadiyle bütünleşmiş mantar peribacası sadece bu vadide bulunur. Mantar peribacası Açıksaray tarafındadır. Bu vadinin diğer bir özelliği de, içerisinde zamanında çok sayıda insanı barındırmış olan 8-10 katlı ve kayadan oyma birbirinden güzel doğal evlerinin olmasıdır. Çat Vadisi’nin içinden Çat Deresi akmaktadır. Bu dere vadideki ağaçlarla bütünleşmiş, adeta vadinin gerdanlığı gibidir. 
Çat Vadisi’nde, vadiye Çat Kasabası yönünden girerken merdivenlerin hemen sağ alt tarafında 1 tane yeraltı şehri bulunmaktadır. Ayrıca, Çat Vadisi’nin içinde 2 sarnıç, 3 tane çeşme, sulama amaçlı 2 tane su kuyusu, 1 tane gölet, çok sayıda tünel, 10 tane ahşap köprü, 4 tane elevcik, çok sayıda mağara, 1 değirmen, ilginç görünümlü peribacaları, çok sayıda güvercinlik, ilginç görünümlü 8-10 katlı kayadan oyma evler, 1 mescit ve ilginç biçimli kayalıkları ile etkileyici bir görünümü olan vadide toplam 9 tane de tarihi kilise bulunmaktadır. 
Çat Vadisi’ndeki güvercinliklerin pencereleri genellikle; çan şeklinde yapılmış olup kırmızı, mavi ve beyaz geometrik motiflerle süslenmiştir. Bu vadideki güvercinlikler genellikle, ilk Hıristiyanlık döneminden kalmadır. Ancak bazıları da Osmanlı İmparatorluğu zamanında ve 1800 lü yıllarda yapılmıştır. Toplam yürüyüş mesafesi 7810 metre olup, fotoğraf çekerek, zaman zaman çay molası vererek, doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek bu vadiyi 7 saatte gezmek mümkün.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.