banner461

Ürgüp Kaymakamlığı işi sıkı tutuyor

Ürgüp İlçe Umumi Hıfzısıhha kurulu Kaymakam Mehmet Maraşlı’nın Başkanlığında Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özge Süslü, Milli Eğitim Müdürü Savaş Özdemir, Veteriner Hekim Kazım Açıkgöz, Serbest Eczacı Alper Atan’ın katılımı ile yapıldı.

banner503
Ürgüp Kaymakamlığı işi sıkı tutuyor
08 Nisan 2020 Çarşamba 12:02

banner143
banner134

Ürgüp İlçe Umumi Hıfzısıhha kurulu Kaymakam Mehmet Maraşlı’nın Başkanlığında Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özge Süslü, Milli Eğitim Müdürü Savaş Özdemir, Veteriner Hekim Kazım Açıkgöz, Serbest Eczacı Alper Atan’ın katılımı ile yapıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Koronavirüs (Covid-19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak.  Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmakta.

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyeleri ve İl Pandemi Kurulunun önerileri doğrultusunda, Tüm İlçe genelinde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat: 24.00’dan itibaren ikinci bir emre kadar geçici olarak yasaklandı. Tüm İlçe genelinde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışan işyerlerine vatandaşlar ve çalışanlar maske ile girecekler. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacak. Tüm İlçe genelinde meydanlarda, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşların ise yine sosyal mesafeyi (en az üç adım) gözeterek yürümelerine dikkat çekilerek, Kolluk Kuvvetlerin devriye gezerek söz konusu kararı ihlal edenleri uyarmalarına, İl Pandemi Kurulunda yapılan görüşmeler sonunda;

İlçe genelinde fazla hareketliliğin olduğu bölgelerde ateş ölçümlerinin yapılmasına, İlçe giriş ve çıkışlarında tüm araçlarda yolcuların sağlık taramalarının yapılmasının devamına, Tüm Belediyeler tarafından kamuya açık parklar ve bahçeler gibi yerlerde oturma gruplarının kaldırılmasına, oturma gruplarının kaldırılamayacak durumda olanların etraflarının kapatılarak oturmanın engellenmesine, İlçe genelinde özellikle pazar yerinin giriş ve çıkışlarda kullanılmış maske ve eldivenlerin atılması için tıbbi atık konteynerlerinin konulması ve bu konteynerlerin tıbbi atık imha merkezine gönderilmesini, İlçe merkezinde Cumhuriyet Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesinden Dumlupınar Caddesine giriş (Deringöller Pide Salonu önü), Dumlupınar Caddesi Adnan Kahveci Caddesi Kesişimi (İnci Akü önü) ve Adnan Kahveci Caddesi Duayeri Cami önüne, Refik Başaran Meydanından eski sanayi caddesine girişe kadar olan yolun araç trafiğine kapatılmasına, Çöp toplayıcıları ve çöp ayrıştırma işinde çalışanların enfekte çöplerden etkilenmemesi için kişisel koruyucu ekipmanlarla çalışmasına, İşyerlerinde işyeri hekimi ya da iş yeri hemşiresi tarafından günlük ateş ölçümlerinin yapılmasına, İlçe genelinde pazar yeri girişinde günlük ateş ölçümlerinin yapılmasına,  Yukarıda belirtilen kararlara ilişkin İlçe ve Belde Belediyesi, İlçe Özel İdare Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Şoförler Odası, Köy ve Mahalle Muhtarlıkları ile koordine içinde 1593 sayılı Kanun Hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanması ve tüm kolluk birimleri tarafından konunun takip edilmesine, Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. Maddesi gereğince İdari Para Cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına kararları alındı.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.