banner461
banner195

Avanos Asma Köprü de çökme meydana geldi

Nevşehir Avanos ilçesinde Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak üzerindeki Asma Köprüde çökme meydana geldi.

Avanos Asma Köprü de çökme meydana geldi
12 Temmuz 2016 Salı 14:42

banner143
banner134
Ramazan bayramı yoğunluğu sebebiyle Avanos ilçesinin simgesi haline gelen Asma Köprüde çökme meydana geldi. Avanos Belediyesi tarafından Hasar tesbiti yapılan köprünün halatında yenileme ve güçlendirme çalışmaları yapılması için start alındı.

Köprünün, ırmak üzerindeki bir bölümünde oluşan çökme vatandaşların özellikle sosyal medya üzerinden tartışmalarına ve endişeleri ile çözüm yollarını paylaşmalarına yol açtı. 

Avanos Belediyesi tarafından Orta Mahalle ve Bahçelievler Mahallesini birbirine bağlayan ve yayaların yoğun olarak kullandığı Tahta Asma Köprü’de onarım çalışmaları başlatılacağı belirtildi.

Yapılacak Çalışmalar kapsamında hem ahşap kısımları hem de halatları kontrolden geçirilecek.


Avanos Asma Köprü 40 Yılı aşkın süredir yerli ve yabancı misafirlerine hizmet veriyor.

Avanos Asma köprüsü 1973 yılında, Avanos halkının Kızılırmak nehrinden karşıdan karşıya geçişler için yapıldı.

Köprü toplam 180 metre uzunluğunda ve 2.30 metre genişliğinde olup sadece yayaların kullanabildiği “ Avanos Asma Köprü”, Türkiye’nin en uzun 2.asma köprüsü konumundadır.

Asma köprü Avanos ilçesinin tam merkezinde yer alır. Asma köprünün bir tarafından Avanos’un canlı çarşısı, diğer tarafında ise piknik alanları vardır. Köprü üzerinden geçen insanların ağırlığı nedeniyle sallanmaktadır. Bu da turistlere ayrı bir heyecan vermektedir. Asma köprü, son yıllarda Avanos’un simgesi haline de gelmiştir.

Her yıl binlerce turisti ağırlayan Avanos’a geldiğinizde mutlaka,Kızılırmak üzerindeki tahta Asma köprüden geçiş heyecanını sizlerde mutlaka yaşamalısınız. 
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.