banner461

Cem Seymen Memleketi Ürgüp'te

Ürgüplü, CNN Türk'ün başarılı ekonomi editörü ve Para Dedektifi programını hazırlayıp sunan Cem Seymen, ilkokulu okuduğu Atatürk Orta Okulunda çekim yaptı.

banner503
Cem Seymen Memleketi Ürgüp'te
31 Mayıs 2016 Salı 16:43

banner143
banner134
Ürgüplü, CNN Türk'ün başarılı ekonomi editörü ve Para Dedektifi programını hazırlayıp sunan Cem Seymen, ilkokulu okuduğu Atatürk Orta Okulunda çekim yaptı.
Ürgüp'te bir dönem Belediye Başkanlığı'da yapan geçtiğimiz yıl İstanbul'da vefat eden Cemal Seymen'in oğlu olan Cem Seymen, CNN Türk için hazırladığı para dedektifi programının çekimlerini memleketi Ürgüp'te yaptı.
Ürgüp ve Kapadokya bölgesinin, turizmi, ekonomisi gibi konuları işlediği programda Seymen, 4 yıl İlkokul eğitimi aldığı şimdi Orta Okul olarak eğitim öğretime devam eden Atatürk Ortaokuluna'da uğradı.
Atatürk Orta Okulu Öğrencilerinin açmış olduğu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında Öğrenci ve Öğretmenlerle de röportaj yapan Seymen, İlkokulunun ve Ürgüp'ün kendisi için ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.
Cem Seymen Kimdir?
Liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği eğitimi aldı. Kısa süre turizm sektöründe çalıştı ama daha heyecan verici başka bir sektör ilgisini çekmeye başlayınca eğitim için biriktirdiği ilk parayla uçak biletini alıp Amerika’ya gitti.
 
1993-1999 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaşadı. Orada özgür düşünmeyi, risk almayı, bilimi, sanatı, edebiyatı, seyahati, hoşgörüyü, farklı düşünceye şartlar ne olursa olsun saygı duymayı ve tek başına ayakta durabilmeyi öğrendi.
City University of New York’ta “Siyasal Ekonomi” ve New York Üniversitesi’nde Televizyon Yayıncılığı eğitimi aldı. ABC, CBS ve NBC televizyonlarında profesyonel meslek seminerlerine katıldı. New York Başkonsolosluğu’nda 6 yıl çalıştı. Amerika’daki eğitim hayatı bittikten sonra BRT televizyonunda ekonomi muhabiri olarak çalışmaya başladı. BRT’de farklı bir dil ve üslupla kaleme aldığı yaşam haberleri ile “Hayatın Renkleri” programını sundu.
Cem Seymen için gazetecilik kendi deyimiyle “tutkunun ve şefkatin harmanlandığı büyük heyecan”. Seymen’in başka bir tutkusu daha var. Edebiyat! Yeniden üniversite sınavlarına girip Beykent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü burslu kazandı. 4 yılın sonunda Edebiyatı o kadar sevdi ki yüksek lisans da yapmaya karar verdi. Şair Cevat Çapan’la “Joseph Conrad Romanlarında Sömürgeciliğin İzleri” konulu yüksek lisans tezini tamamladı. Edebiyatla ekonomiyi birleştirince rakamları kendine özgü üslubuyla öyküleştirdi. Bu sayede insan odaklı programlarına cesaret, kararlılık, dayanıklılık, azim kavramları damga vurdu. Cem Seymen’e göre her şey hayal etmekle başlıyor.
 
CNN TÜRK Ekonomi Servisi’nde çalışmaya başladığı günden bu yana dünyadaki dev bütçeli şirketlerin tepe yöneticileri ve Türkiye’nin önde gelen işadamları ile ses getiren röportajlara imza attı. Davos Ekonomik Forumu ve Uluslararası Para Fonu IMF toplantılarında CNN TÜRK’ü temsil etti. CNN TÜRK’te sunduğu Sanayi Rotası programıyla dünyanın ve Türkiye'nin farklı kentlerinden her hafta canlı yayın yaptı, sektörlerin sorunlarını yerinde inceledi. Şu anda CNN TÜRK ekonomi ve finans haberlerini sunuyor. Haber spikerliğinin yanı sıra “Para Dedektifi” programıyla bilim, teknoloji, eğitim, inovasyon, üretim, tarım ve hayvancılık alanlarında araştırmalara imza atıyor. Cem Seymen’in en büyük tutkusu seyahat. Uzak coğrafyalara maceralı yolculuklar hayatında önemli bir yer kaplıyor. Gözleme dayalı denemeler yazıyor, fotoğraf çekiyor.
Seymen, film ve dizi senaryoları yazarak, kahramanlar yaratmayı çok seviyor. Yakında yazmaya başlayacağı kitabın hazırlıklarını yapıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.