banner177
banner195

Kırk Belik Saçlar Yeniden Moda Oldu

Nevşehir'de Eskiler bilirler kız çocuklarının saçları hiç kesilmez, arkada kırk belik denilen ince belikler halinde örülürdü.

Kırk Belik Saçlar Yeniden Moda Oldu

banner143
banner134
Kırk Belik Yeniden Moda Oldu. Her alanda olduğu gibi zaman zaman nostalji modası kıyafetlerdede kendini gösteriyor. Şimdilerin modası ise kırk belik .

Nevşehir'de Eskiler bilirler kız çocuklarının saçları hiç kesilmez, arkada kırk belik denilen ince belikler halinde örülürdü. Bu örgülerin arası birbirine bağlanarak çatı yapılır. Çatılara da mavi boncuk takılır. Üzerlerine içte, beyaz kaputtan dikilmiş uzunca bir gömlek giyerler. 

Gömleğin üzerine elde dikilmiş önü kırmalı, düğmeli, düz yakalı, kolları bilezikli işlik, yaz-kış giyilirdi. Bunun altından don üzerinden Dotdiri denilen şalvar giyilirdi.

Kadınlarda ise saçlar yine kırk belik denilen ince belikler halinde veya kalın iki belik halinde örülür, yine boncuklarla çatı yapılırdı. Başta fes vardır. Fesin üzerine, birbirinin altına geçecek biçimde (Kayma) denilen penesler dikilirdi. 

Fesin etrafına klepler çekilir. Fesin etrafına çekilen bu klepin üzerine de küçük altınlar takılır. Fesin üzerine de çit denilen yazma örtülürdü. Giysi olarak alta kaputtan yapılmış uzunca bir gömlek giyilir. İşliğin üzerinden bağrı açık, kollu kessik giyilir. Şayet kessik giyilmezse bunun yerine üç etek giyilirdi.

Eskilerin bu giyim kuşam geleneklerindeki kırk beliği şimdilerde yeniden sokaklarda görmeye başladık. Kız çocuklarının babaanneleri tarafından örülen saçları kırk belik modasını oluşturmaya başladı bile...


Nevşehir. 40 örüm saçlı Türkmen kızları.. (kırgızlar 41 belik olarak adlandırırlar)

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

Etiketler; #Kırk Belik

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.