banner461
banner195

Nevşehir de ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Nevşehir’den kutsal topraklara gidecek 201 hacı adayı ve 9 görevliden oluşan kafile Nevşehir Kapadokya Havalimanı'ndan uçakla Medine'ye hareket etti.

Nevşehir de ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı
10 Eylül 2014 Çarşamba 13:13

banner143
Nevşehir de ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı
İlgili Galeriye Git
banner134

Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek olan 201 hacı adayı ve 9 görevliden oluşan kafile , bugün kutsal topraklara gitmek üzere Nevşehir’den havayoluyla kutsal topraklara hareket ettiler

Duygulu anların yaşandığı tören sonrası Hacı kafilesi, Nevşehir Kapadokya Tuzköy Hava Alanından,Kutsal topraklara yolculuk yapmak üzere tekbirlerle uğurlandılar.  

Nevşehir İl Müftülüğü Hac ve Umre Bürosundan yapılan açıklamaya göre, bugün Nevşehir’den Medine’ye Kapadokya Havalimanından Uçakla hareket eden hacı adaylarının 35 günlük ziyaretlerinin ardından Nevşehir’e döneceğini açıkladı. Bu yıl Nevşehir'den  201 hacı adayı ve 9 görevliden oluşan kafile kutsal topraklara yüz sürecekler. 

Nevşehirli 131 hacı adayı 1 Kafile Başkanı ve 6 Din görevlisi Merkez Mıhçılar Petrolü arkasında düzenlenen törenle kutsal topraklara uğurlandılar.
 
Diyanet İşleri Başkanlığının 2014 yılı hac organizesinde hac farizasını yerine getirmek üzere İl’imizden Nevşehir 1. Kafile olarak giden 131 kişilik grup, Merkez Mıhçılar Petrolü arkasından gece saat 23.20’de düzenlenen program sonrası Nevşehir Kapadokya Hava Limanından uğurlandı.
 
            Törene; İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcısı Nazım Haksever, Kafilede görevli Kafile Başkanı Yaşar Bolat, Din görevlileri, kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları ve çok sayıda yakınları katıldı.
 
Değerli hacı adaylarımız, şimdi buradan mübarek beldelere ne götüreceksiniz? Sabır, sabır, sabır diyerek, konuşmasına başlayan Müftü Yardımcısı Nazım Haksever şöyle devam etti; “Çünkü siz Kur’an’a iman ediyorsunuz, Kur’an’ın Allah kelamı olduğunu kabul ediyorsunuz. Mevla’ da Bakara suresi 153. Ayeti kerimesinde “Allah sabredenlerle beraberdir” buyuruyor.  Bakara suresi 197. Ayetinde ise “Hac (ayları) bilinen aylardır. Kim o aylarda hacca başlarsa, artık ona hacda cinsel ilişki, günaha sapmak, kavga etmek yoktur. Siz ne hayır yaparsanız, Allah onu bilir. (Ahiret için) azık toplayın. Kuşkusuz, azığın en hayırlısı takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) dır. Ey akıl sahipleri, bana karşı gelmekten sakının” buyuruyor” dedi.   

Haksever; “Siz hayırlı bir yolculuğu gidiyorsunuz, Allah’ın ne büyük bir ikramıdır. Allah, değerini bilenlerden eylesin. O mübarek beldelere ne için gidiyorsunuz? Allah’ın (c.c.) Farz olan bir ibadetini yerine getirmek için gidiyorsunuz. Cenâb-ı Allah, Kureyş suresi 3. ayetinde “Bu beytin sahibine ibadet etsinler” buyuruyor. Beyti şerife değil. Kâbe’nin etrafında dönerken, kalbinizi Kâbe’ye bağlayacaksınız. Gönlünüz, aklınız ve fikriniz Allah ile olacak” diye konuştu.

İl Müftüsü Yakup Öztürk; “Allah (c.c.) yolculuğunuzu hayırlı, uğurlu ve bereketli eylesin. Sizlere müjdeler olsun. Milyonlarca Müslüman arasında duaların kabul olduğu, günahların affolduğu Mübarek topraklara gitmek, karşılığı ancak Cennet olan hac ibadetini yapmak sizlere nasip oldu. Rabbim haccınızı mebrur, sa’yinizi meşkûr, amelinizi makbul, günahlarınızı mağfur eylesin. Dualarınızda bizleri de unutmayın” dedi ve kalabalık toplulukla birlikte tekbir ve telbiye getirdikten sonra coşkulu bir dua yaptı.

Konuşmanın ardından, hacı adayları ve yakınları sevinç gözyaşları içerisinde vedalaşarak, Nevşehir Kapadokya Hava Limanına uğurlandı. Nevşehir’ den Medine’ye gidecek olan hacı adayları, 14.10.2014 tarihinde Türkiye’ye dönüş yapacaklar.


Öte Yandan Kırşehir den de Hacı Kafilesi uğurlandı...!Kırşehir’den kutsal topraklara gidecek olan 131 kişilik hacı kafilesi bugün Tuzköy Havalimanı'ndan uğurlandılar. Cacabey Camii'nde yatsı namazını kıldıktan sonra Nevşehir'e giderek Medine'ye uçacak olan hacı adayları, 8-30 Kasım tarihleri arasında yurda dönecek.

Türkiye'den bu yıl görevliler dâhil 61 bin 300 kişi hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal toprakları ziyaret edecek. Hacı adaylarının bulunduğu ilk kafile 1 Eylül'de törenle uğurlandı. Adayların yüzde 53'ünü kadınlar oluşturdu. Hacca gidecekler arasından en yaşlısı 94 yaşında, en genci ise 15 günlük bir bebek olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan'da hacı adaylarına yaklaşık 5 bin personelle hizmet verecek.

         Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.