banner461
banner195

“Yöremiz de Kuru Tarım Artık İflas Etti”

Nevşehir ve yöresinde kuru tarımdan sulu tarıma geçişin hayati bir önem arz ettiğini dile getiren Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, bölge de tarım yapılan arazinin % 20’lik bölümünün sulanmasını sağlayacak olan Kalaba – Seyfe Projesinin bir an önce hayata geçirilmesini sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

 “Yöremiz de Kuru Tarım Artık İflas Etti”
20 Ocak 2015 Salı 16:45

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir ve yöresinde kuru tarımdan sulu tarıma geçişin hayati bir önem arz ettiğini dile getiren Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, bölge de tarım yapılan arazinin % 20’lik bölümünün sulanmasını sağlayacak olan Kalaba – Seyfe Projesinin bir an önce hayata geçirilmesini sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

Bu projenin yöre çiftçisi açısından son derece önemli olmasına karşın Nevşehir Ziraat Odası Başkanlığı olarak bu konuda geçtiğimiz dönemde başarısız olduklarını söyleyen Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, “Türkiye’de ve bölgemizde kuru tarım artık iflas etmiştir. Sulu tarımın bölgemizde hakim olabilmesi için neler yapılıp yapılmadığına iyi bakmak lazım. Yamula barajı yapılalı onca zaman geçti. Peki bölgemizde Yamula – Seyfe – Kalaba diye adlandırdığımız Orta Kızılırmak Vadisi Sulama Projesiyle ilgili bölgemizde neler yapılıyor ona bakmak lazım. Bu konuda ciddi bir adım atmamış olmamız da bizim Nevşehir Ziraat odası olarak en büyük eksikliğimiz. Nevşehir merkez ziraat odası olarak bu konuda başarısız olduğumuzu söylemem gerek. Bizden sonra gelecek ya da biz gelirsek yeni dönemde bizim devlet yetkililerini de yanımıza alarak bu konuda neler yapmamız gerektiğini ele almamız lazım. Kuru tarımdan sulu tarıma geçiş için bölgemizde neler yapılmalı diye enine boyuna düşünmemiz ve fikir birliğine varmamız gerek. Bunu da hayata geçirmemiz gerek. Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat illeri siyasilerini bir araya getirerek bu konuya çözüm üretmemiz gerekiyor. Bu konuda geciktik. Ve bu konuda çalışmaları bir adım değil on adım, yirmi adım ileri götürmemiz gerek. Bölge tarımının en büyük sorunlarından biri bu çünkü. Ben vekaleten Ziraat odası başkanlığına geldiğimde Sayın Milletvekillerimi mecliste ziyaret ettim. Ve öncelikli olarak bu konuda adım atmamız gerektiğini de vurgulamıştım. Kuru tarımdan sulu tarıma geçişle birlikte bölge çiftçisinin ekmeğine katık bulacağını dile getirmiştim. Bu konuda kendilerine bir teşekkürü de unutmayım. Zira Kalaba – Seyfe hattının devlet yatırım programına alınması konusunda ciddi bir gayretleri oldu. DSİ bölge müdürümüzü makamında ziyaret ettim. Kendisi de bu projenin fizibilite raporunun bu yıl içerisinde ele alınacağını bizzat bana söyledi. Bu da biraz önce söylediğim başarısızlığımızın giderilmesi anlamında benim içime su serpti” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
alii - 3 yıl önce
sayın başganım havanda su dövme sen narın özüne sahip çık bize yeter bırakta ordada çifci olan kardeşlerimiz otursun
Avatar
velii - 3 yıl önce
sayın başganım taskobirliği dünya şirketi yaptınız burayıda deniz yapacağınıza inannıyorum ben