banner461

Kurum içi naklen atama için sözlü sınav yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında münhal bulunan kadrolara, Başkanlıkta farklı unvanlarda çalışan personel arasından kurum içi naklen atama yapmak üzere sözlü sınav yapacak.

banner503
Kurum içi naklen atama için sözlü sınav yapılacak
22 Şubat 2020 Cumartesi 09:28

banner143
banner134

İl Müftülüğünün konuya ilişkin açıklamasında şu bilgilere yer veriliyor.

“Başvuru Şartları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik" şartını taşımak, Halen Başkanlığımız teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,

Memuriyette adaylığı kalkmış olmak, Başkanlığımızca 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (MBSTS) herhangi birinden en az 50 (elli) puan almış olmak, Başvuru yapacağı unvanda halen çalışıyor olmamak ya da müktesebi bulunmamak. Adaylar sadece bir unvan ve bir grup için başvuru yapabileceklerdir.

Özel Şartları

Kur'an kursu öğreticisi için:

​İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,

Kur'an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak,

Hafız olmak.

Başvuru Şekli, Yeri Ve Zamanı

Başvuru şartlarını taşıyanlardan Başkanlık merkezinde çalışanlar birimlerine, taşra teşkilatında çalışanlar ise il ve ilçe müftülükleri veya dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürlüklerine 14.02.2020 (saat 08:30) - 28.02.2020 (saat 16:30) tarihleri arasında başvuru için gerekli belgelerle birlikte şahsen başvuracaklardır.

İstenen belgeleri getirmeleri halinde yurtdışındakiler ile askerlik görevini yapmakta olanların başvurularını, üçüncü şahıslar yaptırabilecektir

Başvurular ilgili birimlerdeki DİBBYS (İKYS) sorumluları tarafından Başkanlığımız DİBBYS programı üzerinden alınacaktır.

Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.

Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.
Sınavın Şekli, Konuları, Yeri Ve Zamanı

Sınav; sözlü olarak Ankara'da yapılacaktır.

Sınav tarihi başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından Başkanlığımız internet sitesinde ayrıca ilan edilecektir.

MBSTS puan sırasına göre ilan edilen kadro sayısının 3 (üç) katına kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. MBSTS puan sırasına göre çağrılacak son sıradaki adayın birden fazla olması halinde, puanı eşit olan adayların tamamı sözlü sınava çağrılacaktır.

Sınav konuları:

Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanları için;

Kur'an-ı Kerim (70 puan),

Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları) (20 puan),

Hitabet (KKÖ ve İH için)/Ezan ve ikamet (MK için) (10 puan).

​​Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanlarında sınava katılacaklarda Başkanlığımız web sayfasında yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Yeterliklerinde belirtilen “Ortak Genel Kültür Yeterlikleri" ile her bir unvan için belirlenen temel ve özel yeterlikler esas alınacaktır. 

Sınav tarihi ve yeri başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından Başkanlığımız internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ayrıca ilan edilecektir.

Adaylar sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi" ile birlikte kimlik belgelerinden birini (Nüfus cüzdanı veya pasaport) yanlarında bulunduracaklardır.

Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.
Değerlendirme Ve Başarı Sıralaması

Sınavda başarılı sayılabilmek için en az 70 puan almak gerekmektedir.

Başarı sıralamasında öncelikle sınav puanı, eşitlik halinde sırasıyla MBSTS puanı, hizmet süresinin fazla olması ve doğum tarihinin önce olması dikkate alınacaktır.

Başarılı olanlardan ilan edilen kadro sayısı kadarı asıl, diğerleri yedek olarak sıralanacaktır.

Sınav Sonuçları Ve İtiraz

Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar sınavın sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 (yedi) gün içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına yapılacaktır.

İtirazlar, en geç 15 (on beş) gün içinde incelenerek adaya bildirilecektir.

Sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 (yedi) gün içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne ulaştırılmayan, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler ile e-mail ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Atama İşlemleri

Atamalar, başarılı olan adaylar arasından en yüksek puandan başlamak suretiyle başarı sırasına göre ilan edilen kadro sayısınca yapılacaktır.

Kur'an kursu öğreticisi Grup I (+Hafız) için sınava girenlerden atanmaya hak kazanan adaylar, hafızlık eğitimi veren Kur'an kurslarına atanacaktır.

Atamaya ilişkin diğer hususlar daha sonra ilan edilecektir.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.