banner461
banner195

Kayseri sınıfta kaldı!

Kayseri yaşam indeksi sıralamasında 42. sırada yer alarak sınıfta kaldı.

Kayseri sınıfta kaldı!
09 Nisan 2016 Cumartesi 00:56

banner143
banner134
Son yıllarda ekonomik boyutun yanı sıra yaşamın diğer boyutlarını da içine alan bir kavram olan toplumsal ilerlemenin ölçümüne yönelik çalışmalar yoğunluk kazandı. Birey odaklı bu yeni ölçümde objektif ölçütler ve bireylerin öznel algıları birlikte kullanılmaktadır.
 
Türkiye İstatistik Kurumu, ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yapdı. Çalışmanın amacı, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek.
 
İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunmaktadır. Endeks 0 ile 1 arasında değer almakta ve 1’e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade etmektedir.
 
Yaşam İndeksinde İlk Sırayı Isparta Aldı
Isparta, yaşam endeksinde en yüksek endeks değeri 0,6745 ile ilk sırayı aldı. Isparta’yı sırasıyla 0,6737 ile Sakarya ve 0,6553 ile Bolu takip etti. Endekste son sırayı en düşük endeks değeri 0,2765 ile Muş aldı. Muş’u sırasıyla 0,2936 ile Mardin ve 0,2975 ile Ağrı takip etti. Bu sıralamada Kayseri 0,5504 ile 42. sırada kendine yer buldu.
 
Kayseri çalışma hayatında 57. Sırada
TÜİK’in yapmış olduğu bu araştırmada dikkat çeken bir başka unsur “Çalışma Hayatı İndeksi” oldu. Sanayi ve ticaret şehri olarak bilinen Kayseri bu sıralamada 57. sırada yer alarak şaşırttı. Sıralamada Zonguldak birinci, Bilecik ikinci, Kütahya üçüncü oldu. Listenin son sırasında ise Batman yer aldı.

 
Haber: Faruk Karakaş

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.