banner461

Meteor şöleni Kapadokya'da nefes kesti

Dün gece gerçekleşen Perseid meteor yağmurunu Nevşehir'deki gökyüzü ve fotoğraf tutkunları da ilgiyle takip etti.

banner503
Meteor şöleni Kapadokya'da nefes kesti
13 Ağustos 2020 Perşembe 14:19

banner143
banner134

Göktaşı yağmurunun en uzun sürenlerinden Perseid ve Samanyolu’nun görkemli ışıltıları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de birçok yerinden gözlendi. Meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği meteor yağmurunda eşsiz kareler ortaya çıktı. Hava koşullarının uygun olduğu gecede meteor şöleni oluştu. Kapadokya geneli ile Nevşehir’de bulunan Kahveci Dağı’ından da görülen meteor yağmuru nefes kesti.

Nevşehir’de fotoğraf severler ve gökyüzü tutkunları, meteor yağmurunu Nevşehir Belediyesi tarafından Kahveci Dağı’nda düzenlenen etkinlikte izledi. 

Yüzlerce kişinin katıldığı etkinlik sırasında Nevşehir Belediyesi Müzik Topluluğu alanını dolduran yüzlerce kişiye müzik ziyafeti sundu.

Nevşehir’de vatandaşlar yılın en etkileyici gök olaylarından bir olan Perseid meteor yağmuru için Kahveci Dağı’nda toplandı.

Her sene Ağustos ayının ilk haftalarında gerçekleşen ve gözlem şartları nedeniyle en belirgin ve en popüler meteor hareketlerinden biri olan Perseid meteor yağmurunu izlemek için akşam saatlerinden itibaren etkinlik alanına gelen vatandaşlar büyük bir heyecanla bekledi.

Etkinlik alanını dolduran Nevşehirliler yılın en etkileyici gök olaylarından bir olarak kabul edilen Perseid Göktaşı Yağmurunu beklerken Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Müzik Topluluğu sanatçılarının seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla keyifli bir vakit geçirdi.

Etkinlik boyunca cep telefonları ile sürekli gökyüzünün fotoğrafını çeken Nevşehirliler gecenin ilerleyen saatlerine kadar Kahveci Dağı eteklerinden hem Nevşehir’in gece manzarasını hem de yıldızlarla dolu gökyüzünü izledi.

Foto:Hasan Galip Temur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.