banner461
banner195

14 Ağustos Dünya Rabia Günü Kapadokya Semalarında

Mısır’da ordunun yönetime el koyarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevden uzaklaştırması, yüzlerce Mısırlı direnişçinin öldürülmesi veya tutuklanmasına tepki için ilan edilen 14 Ağustos Dünya Rabia Günü’ne destek olmak için Kapadokya semalarında 18 balon “Rabia” pankartları ile uçtu.

14 Ağustos Dünya Rabia Günü Kapadokya Semalarında
14 Ağustos 2014 Perşembe 17:16

banner143
banner134

 Mısır’da ordunun yönetime el koyarak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevden uzaklaştırması, yüzlerce Mısırlı direnişçinin öldürülmesi veya tutuklanmasına tepki için ilan edilen 14 Ağustos Dünya Rabia Günü’ne destek olmak için Kapadokya semalarında 18 balon “Rabia” pankartları ile uçtu.

Dünyanın en önemli turizm bölgelerinden bir tanesi olan Kapadokya’da bu sabah balonlar, 2013 yılı Temmuz ayında Mısır’daki darbe sonrasında yapılan zulüm ve işkencelere tepki olarak ilan edilen 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla “Rabia” pankartlarıyla uçtu. Kazakistan Fahri Başkonsolosu ve Anatolian ballons firması sahibi Dr. Halil Uluer, Kapadokya semalarına yükselen balonlarına Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde “14 Ağustos Dünya Rabia Günü, tüm mazlumlar için balonlarımızı yükseltiyoruz. Siz de sesinizi yükseltin” yazısı ile Rabia işareti olan pankartlar asarak havalandırdı. Organizasyona  50 sivil toplum kuruluşunun birleşimi ile oluşturulan Nevşehir Rabia Platformu’da destek verdi.

Balonların havalandığı Nevşehir’in Göreme beldesindeki alana gelen Nevşehir Rabia Platformu  Başkanı Mustafa Özdemir, 2013 yılı Temmuz ayında yapılan Mısır’daki darbe sonrasında 14 Ağustos’un Dünya Rabia Günü olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Özdemir, Nevşehir’de Rabia Platformu olarak dünyadaki tüm mazlumların, Müslümanların darbelere karşı direndiği ve uluslararası boyut kazanan bu günde dünyadaki darbelerin sona ermesi, direnişlerin başarıya ulaşması, darbecilerin yargılanması ve insan hakları ihlallerinin sona ermesi için etkinliğe destek verdiklerini belirtti.

 Dili, dini, mezhebi, ırkı farklı Müslüman veya olmayan tüm insanların özgürlük ve insan hakları savunucularının bu platforma destek verdiklerini vurgulayan Özdemir “ Balona binen onlarca yerli ve yabancı misafirlerde destek oldular. Evrensel bir boyut kazanan bu hareketin dünyadaki özgürlük düşmanlarına bir mesaj olmasını temenni ediyoruz. Kapadokya aynı zamanda Dünya Barış Kentidir. Barış ve huzurun tüm dünya insanlarına ulaşmasını arzu ediyoruz” diye konuştu..

Kazakistan Fahri Başkonsolosu ve Anatolian ballons firması sahibi Dr. Halil Uluer, milleti tanklarla ezen darbeci Sisi’nin 14 Ağustos 2013 yılında Rabia Meydanı’nda öldürdüğü masum insanların acılarının yüreklerinde dinmediğini söyledi.

Mısır’da, Libya’da, Cezayir’de, Tunus’ta ve Gazze’de halkın iradesiyle seçtiği iktidarların kirli oyunlarla devrilmeye çalışıldığını, Masum Gazze’nin Siyonist İsrail askerlerince işgal edilerek genç, yaşlı, çocuk demeden binlerce masum insanın öldürüldüğünü kaydeden Uluer, bu zalimliklerin tüm dünya insanları tarafından bilindiğini ve lanetlendiğini söyledi.

Her 14 Ağustos’ta dünya mazlumlarının yapılan zulümleri konuşacağını kaydeden Uluer, Dünya RABIA Günü’nde Sisi’nin, Fahd’ın, Netanyahu’nun, Esed’in, Obama’nın, Putin’in, Ruhani’nin yaptığı/destek verdiği katliamları, zulmü anlatacaklarını ve ömürlerinin sonuna kadar da zalimlikleri unutmayacaklarını ifade etti. 

Kapadokya ' ya balon turu yapmak için gelen yerli ve yabancı turistlerde dünyadaki mazlum insanlara yapılan zulümlerin bir an önce bitmesini istediklerini belirterek, yapılan eyleme destek verdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.