banner461
banner195

AB Bakanlığı, 2013 Yılındaki Projelere 3 Milyon Euro Ayırdı

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı, 2013 yılında 149 projeye 3 milyon Euro destek sağlayacak.

AB Bakanlığı, 2013 Yılındaki Projelere 3 Milyon Euro Ayırdı
10 Temmuz 2013 Çarşamba 13:48

banner143
banner134

 Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı, 2013 yılında 149 projeye 3 milyon Euro destek sağlayacak. Söz konusu hibe desteği ile 2 bin 424 vatandaş, çeşitli projelerle Avrupalı ortakları ile işbirliği yapma ve eğitim görme imkanına sahip olacak.

Türkiye'de yetişkinlere hizmet sağlayan kuruluşların sosyal içerikli konularda Avrupalı ortak kuruluşlarla birlikte projeler yürütmesine imkan tanıyarak onlara hibe desteği sağlayan Grundtvig Programı Öğrenme Ortaklıkları faaliyetinin 2013 yılı başvuru sonuçları açıklandı. Türk Ulusal Ajansı tarafından son 10 yıl içerisinde halk eğitim merkezlerinden üniversitelere, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, şirketlerden belediyelere kadar çok geniş bir yelpazede kurum ve kuruluşlara bugüne kadar toplam 12,7 milyon Euro hibe tahsis edilerek 768 projeye destek olundu. Yaklaşık 12 bin kişinin yurtdışına eğitim amacıyla çıkması sağlandı. 2013 yılında ise 149 projeye yaklaşık 3 Milyon Euro hibe tahsis edildi ve bu hibe desteği ile 2 bin 424 vatandaşa daha proje konularıyla ilgili Avrupalı ortakları ile işbirliği yapma ve eğitim görme imkanı sağlanmış olacak.

Türk Ulusal Ajansı'nın destek verdiği alanlardan biri olan yetişkin eğitim alanına kuruluşların geneli tarafından bu sene de yoğun ilgi gösterildi ve toplam 515 başvuru alındı. Başvuru sayısının yüksekliğine paralel olarak proje konuları da çeşitlilik gösterdi. Örneğin, 'Cezaevi Eğitiminde Rehber Yetiştirilmesi', 'Dezavantajlıların İstihdamı için Hayat Boyu Eğitim', 'Otistik Çocukların Sosyal Yaşama Katılımı için Eşit Fırsatlar', 'Güçlü bir Okul-Aile-Toplum İlişkisi Kurmak', 'Göçmen Kadınlarına Rehberlik Eğitimi', 'Aktif Yaşlanma için Yaşlıların Güçlendirilmesi' gibi çok farklı alanlarda ve farklı hedef kitlelerine yönelik projeler kabul edildi. Bu çerçevede; örneğin, Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği mültecilerin sosyal hayata katılımını, Uşak Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü cezaevi eğitiminde öğretmenlere rehberlik edilmesini ve Nevşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Avrupa'da şarkılar ile işbirliğini hedef alırken, Çanakkale Halk Eğitim Merkezi'nin dezavantajlı ebeveynlerin ebeveynlik becerilerini geliştirmelerini destekleme alanında Avrupa'daki ortakları ile işbirliği yapmasını sağlayacak.

İl bazında sonuçlar incelendiğinde, geçen senelerde olduğu gibi başkent Ankara hem kabul edilen proje sayısı hem de tahsis edilen fon miktarı açısından birinci sırada yer aldı. Kabul edilen başvuru sayısında ve tahsis edilen hibe miktarı açısından Ankara'yı sırasıyla İstanbul, İzmir, Mersin ve Bartın izledi.

Yetişkin eğitimine verilen bu destekle ilgili bir açıklama yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış şunları söyledi: "Ulusal Ajans Grundtvig Yetişkin Eğitim Programı kapsamında yürütülen projeler, Türkiye'de yetişkin eğitiminin kalitesinin ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlamakta ve bu sayede ülkemizde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi açısından önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Bu projeler kapsamında bugüne kadar 800'den fazla projeye yaklaşık 16 milyon Euro hibe tahsisi yapılarak 15 bin aşkın vatandaşımız Avrupa'da bilgi, beceri ve yeterliliklerini artırma imkanı bulmuştur. Bu yıl da otistik çocuklardan işsizliğe, sağlıklı beslenmeden aktif yaşlanmaya, dil öğreniminden Avrupa vatandaşlığına kadar çok çeşitli alanlarda hazırlanan 149 yetişkin eğitimi projesi kapsamında 2424 vatandaşımız Avrupa'da yetişkin eğitimi alanında çalışma yapma imkanı bulacaktır. Bunların önemli bir kısmı engelli ve dezavantajlı gruplarda yer alan vatandaşımızdan oluşmaktadır. Bu vesile ile 2013 yılı Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları faaliyeti kapsamında projesi kabul edilen kurumları kutlar ve başarılar dilerim."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.