banner461
banner195

Başbakan Erdoğan'ın Nevşehir'de Ki Son Mitingi Konuşması.

İlk kez onu 1994 yıllarda Refah Partisinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda yakından tanıyan ilimiz Nevşehir, Yine o dönemlerde Refah Partisi nin Merhum lideri Prof.Dr.Necmettin Erbakan ile birlikte Sayın Erdoğan'nın da Nevşehir serüveni başlamıştı... İşte en son 25 Mayıs 2011 Nevşehir'deki Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan o tarihten bu güne üç yıldır Nevşehir'de Miting yapmıyor.

01 Temmuz 2014 Salı 19:03

banner143
banner134

25 Mayıs 2011 Nevşehir'deki Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan o tarihten bu güne üç yıldır Nevşehir'de Miting yapmıyor.

Bugün Tarihi bir gün yaşıyor Türkiye....İlk kez Cumhurbaşkanını artık halk seçiyor. Ve İşte o adaylar içerisinde öyle biri var ki Kendisi için Muhtar bile olamaz denilirken bugün artık Bu ülkenin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ın Cumhurbaşkanı adaylığını konuşuyoruz...

En son 25 Mayıs 2011 tarihinde Nevşehir'deki Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan,Bakın ogünkü Nevşehir Mitinginde neler konuşmuştu...

"12 Eylül halk oylamasında, yüzde 67,5 gibi yüksek bir oy oranıyla, demokrasiye, özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne sahip çıkan, 'çetelere dur' diyen Nevşehir'e şükranlarımı sunuyorum"


Sizden aldığımız güçle, sizden aldığımız yetkiyle, sizlerin hayır duasıyla bu yola çıktık, bu yolda ilerliyoruz. Sizin çizdiğiniz istikamette, sizin rotanızda yürüyoruz. AK Parti'yi millet kurmuştur. AK Parti'nin kilimini millet dokumuştur. AK Parti'nin hamurunu millet yoğurmuştur. Biz, sizden başka, milletten başka hiç kimseden talimat almayız. Biz, sizden başka kimsenin önünde boyun eğmeyiz. Sizin onurunuz bizim onurumuzdur. Sizin davanız bizim davamızdır. Sizin itibarınız bizim itibarımızdır. Rabbime hamdolsun ki bize, size hizmet etmek gibi bir paye verdi. Bizi size efendi değil, hizmetkar kıldı. Biz de çalıştık, çabaladık, mücadele ettik ve sizin emanetinizin hakkını verdik, vermeye çalışıyoruz. Sizin bize yüklediğiniz emanete sahip çıktık, çıkmaya devam ediyoruz."

Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatı

AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. 12'nci Cumhurbaşkanı olmaya aday olan Erdoğan'ın 60 yıllık hayatı;


Aslen Rizeli olan Recep Tayip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında, Kasımpaşa’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Babası Ahmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan'dı. Babası, deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışırdı. Babası Ahmet Erdoğan ailesiyle birlikte 13 yaşında Rize’nin Güneysu ilçesinden İstanbul’a göç ettiğinde Kasımpaşa semtine yerleşmişlerdir. Recep ayında doğduğu için Recep adı ve dedesinin adını verdikleri Tayyip Erdoğan'ın 3'ü erkek ve 1'i kız olmak üzere 4 kardeşi daha bulunmaktaydı. UZUN SÜRE KASIMPAŞA'DA YAŞADI

Hayatının önemli bir bölümü İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kasımpaşa’da geçti. İlkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okudu. 1965 yılında Piyale Paşa İlkokulu’nu bitirip, İstanbul İmam Hatip Okulu'na başladı. Spor çalışmalarını ilerleten Erdoğan 1969 yılında, 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübünden transfer teklifi alarak bu kulupte spor etkinliklerine devam etti. 

1973 YILINDA MEZUN OLDU

İmam Hatip Okulu’ndan 1973 yılında mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Ardından 1973 -1974 sezonunda Vatan Caddesi ile Aksaray Caddesi’nin kesiştiği Gürani Sokak’ta bulunan ve 12 Mart 1971’deki askeri darbeden sonra 25 Ağustos 1971 tarihinde yasayla özelleştirilen aslında adı “İstanbul Tuna İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu” olan Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okuluna kaydını yaptırarak girdi. Recep Tayyip Erdoğan’ın okul numarası 2443 olmasına rağmen Marmara Üniversitesi’nden verilen diplomasında ise öğrenci numarası, 8345 olarak görülmektedir. 

MEZUN OLDUĞU OKULUN ADI MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NE ÇEVRİLDİ

1977-1978 öğretim yılında “Ekonomi”, “İşletme” ve “Siyasal Bilimler Fakültesi”ni açan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, bünyesindeki “Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu” gibi kimi yüksek okulları; “Ticari Bilimler Fakültesi” adı altında birleştirdi. Böylece Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda başladığı öğrenimi, Şubat 1981’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi’nde bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan'ın mezuniyetinden sonraki yıl okulun adı 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle de Marmara Üniversitesi adına çevrildi. 23 Mart 2012 tarih ve 28242 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapatıldı ve yerine İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler fakülteleri kuruldu. 

İ.E.T.T.'YE TRANSFER OLDU

Bu arada Camialtı Spor Kulübünden, İ.E.T.T'ye transfer oldu. 1976 yılında İ.E.T.T futbol takımı İstanbul şampiyonu oldu. 12 Eylül 1980 sonrası İ.E.T.T’den ayrılmak zorunda kaldı. 16 senelik futbol hayatını da böylece noktalamış oldu. 

SİYASİ HAYATINA 22 YAŞINDA BAŞLADI

Lise yıllarında MTTB öğrenci kollarında aktif rol alan Erdoğan, siyasi hayatına 22 yaşında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na seçilerek başladı.

-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 1994 yılında seçilen Erdoğan, Siirt'te yaptığı konuşma nedeniyle siyasi yasaklı hale geldi ve 4 ay hapis yattı -2001 yılında AK Parti'yi kuran Erdoğan, partisini girdiği 3 genel, 3 yerel seçimden de birinci parti olarak çıkarmayı başardı.

AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 22 yaşında Milli Selamet Partisi'nin (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanı olarak başladığı siyasi hayatı, partilerde aldığı görevler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 2003-2014 yıllarında kesintisiz Başbakanlık göreviyle devam etti. 

MSP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976'da 22 yaşındayken MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 

BİR SÜRE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK YAPTI

Erdoğan, 1980 yılına kadar partideki görevlerini sürdürürken, siyasi partilerin askeri darbeyle kapatıldığı 12 Eylül 1980 döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. 

REFAH PARTİSİNE GİRDİ

Refah Partisi'nin 1983 yılında kurulmasıyla siyasete geri dönen Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLDU

Refah Partisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Erdoğan, 27 Mart 1994'te gerçekleştirilen yerel seçimlerde 25,19 oy oranıyla seçimi ilk sırada tamamlayarak İstanbul Büyükşehir Belediye aşkanı oldu. 

OKUDUĞU ŞİİR NEDENİYLE 4 AY CEZAEVİNDE KALDI

Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te vatandaşlara hitap ederken okuduğu Ziya Gökalp'e ait bir şiir nedeniyle yargılandı ve hapis cezasına mahkum edildi. Aldığı ceza nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine de son verilen Erdoğan, Pınarhisar'da 4 ay cezaevinde kaldı. 

AK PARTİ DÖNEMİ

Pınarhisar Cezaevinden 24 Temmuz 1999'da tahliye olan Erdoğan, siyasi çalışmalarına devam ederek 14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurarken Kurucular Kurulu tarafından da AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. 

GENEL SEÇİMLER

Erdoğan, partisinin girdiği ve 34,6 oyla birinci olmayı başardığı ilk genel seçim olan 3 Kasım 2002 seçimlerinde, hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle aday olamadı. 

2003'TE TBMM'YE GİRDİ

Milletvekilliği adaylığının önündeki engelin yasal düzenlemeyle kaldırılması sonrasında Erdoğan, 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimlere katılarak 22. Dönem Siirt Milletvekili oldu ve TBMM'ye girdi. 

Erdoğan, 15 Mart 2003 yılında kurduğu 59. Hükümetle Başbakanlık görevini Abdullah Gül'den devraldı. 

GİRDİĞİ SEÇİMLERDE OYUNU ARTTIRDI

AK Parti'nin 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinden 46,6 oy alması sonrasında 60. Hükümeti, 12 Haziran 2012'de erçekleştirilen genel seçimlerinden de 49,8 oy alması sonrasında 61. Hükümeti kuran Erdoğan, 3. kez Başbakanlık koltuğuna oturdu. Erdoğan, böylece partisinin başında girdiği üç seçimde de oyunu artırmayı başardı. 

YEREL SEÇİM

AK Parti, Erdoğan liderliğinde girdiği, 28 Mart 2004 yerel seçiminde yüzde 40,2, 29 Mart 2009 yerel seçiminde yüzde 38,6 ve son olarak da 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerden 45,5 oy aldı. 

REFERANDUMLAR

Erdoğan ve AK Parti, 2001 yılından itibaren 3 genel ve 3 yerel seçimi birinci sırada tamamlarken bu dönem içerisinde iki referandum da gerçekleştirildi. Erdoğan'ın öncülük ettiği, 21 Ekim 2007'de gerçekleştirilen referandumda yüzde 69 ve 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan diğer referandumda da yüzde 58 oranıyla başarı sağlandı.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hüsameddin kaya - 4 yıl önce
hey aslanım benim var mı şöyle bi lider.karşısına ihsaneddin ekmek diye birini çıkarmışlar.ihsaneddini kim bilir yavv
Avatar
erkut GÖKÇEK - 4 yıl önce
son osmanli yolun açik olsun rabbim yar ve yardımcın olsun.
Avatar
VESAYETE SONNNN - 4 yıl önce
cumhursuz cumhurbaşkanlığı, milletsiz devlet, halksız halkçılık inşallah tayyib reis ile bitecek
Avatar
ömer daldiken - 4 yıl önce
babamda hiç değişmemiş ..:)