banner461
banner195

Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı Programı Kullanıma Açıldı

31.12.2014 tarihi itibariyle Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü web sayfasında ( http://bku.tarim.gov.tr ) hizmete açılmıştır.

Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı Programı Kullanıma Açıldı
03 Şubat 2015 Salı 17:24

banner143
banner134

 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, bitki koruma ürünleri veri tabanı programı kullanımına dair yaptığı açıklamada;

“Ülkemizde ruhsatlı bitki koruma ürünleri (BKÜ) ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere reçete yazma yetkilileri ve bitki koruma ürünleri ile ilgilenen tüm paydaşların anında elektronik ortamda ulaşabilmeleri amacıyla Bakanlığımızca ' Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı' oluşturulmuştur.

31.12.2014 tarihi itibariyle Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü web sayfasında ( http://bku.tarim.gov.tr ) hizmete açılmıştır.

Bu program Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığı ruhsat birimince yürütüleceğinden programda yer alan bilgiler sürekli güncel ve erişime açık olacaktır. Program ile ilgili düzenlemeler sürekli olarak ilgili birimce yapılacak ve kullanıma açılacaktır.

Program kısaca; bitki koruma ürünlerine ait firma bilgileri, ruhsat bilgileri (imal-ithal),yasaklanan aktifler, etiket bilgileri, yeni ruhsatlanan bitki koruma ürünleri, formülasyonları, bitkiler zararlı organizmalar, kullanım dozları, son ilaçlama ile hasat arasındaki süre gibi bilinmesi gereken tüm bilgileri içerecek olup bu bilgilere ihtiyaç duyan herkes internet ortamında bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından erişilebilecektir.

Bitki Koruma Ürünleri Veri tabanı programı sürekli güncel ve erişime açık olacağından ve yapılacak her türlü değişiklik anında sistemde görüleceğinden dolayı yasaklamalar, ruhsatlandırmalar vb gibi bilgiler bayiler, teknik elemanlar tarafından takip edilecek, bu konulara ilişkin çalışan kişilere resmi bildirimler yapılmayacağından bürokratik işlemler hızlanacaktır.

Ayrıca üreticilerimizde yetiştirdikleri ürünlere ruhsatlı ilaçları, etki sürelerini, etiket bilgilerini, zararlı organizmaları siteden takip ederek bilinçli bir üretim yapabileceklerdir” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.