banner461
banner195

Bugün Babalar Günü

21 Haziranda kutlanacak olan Babalar Günü, babalarımızı mutlu etmek ve onları özel hissettirmek için çok özel bir fırsat.

Bugün Babalar Günü
21 Haziran 2015 Pazar 00:21

banner143
banner134
Bugün babanıza sevginizi bir kez daha göstermek için en uygun gün...

Baba Sevgisi Başka Varlığı ısıtır, güven verir. Tutunacak daldır hayatta, sığınacak liman... Yokluğu tartışılmaz düşülen en büyük boşluktur. Cemal Süreya, babasının ölümünün ardından yazdığı şiirinde bu acıyı mısralarına taşıdığında, ’’Sizin hiç babanız öldü mü? Benim bir kere öldü’’ diye seslenir. ’’Ana gibi yar olmaz’’, ’’Ağlarsa anam ağlar’’ gibi atasözleri hep anneleri anlatsa da, yürekleri dolu dolu, şefkat ve haysiyet yüklü tüm babalar da en az anneler kadar değerli ve kıymetlidir evlatları için.

Babalar Günü'nün Tarihi Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü'nün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Günü'nün Antik Roma'da bile kutlandığını öne sürüyor.

Yakın tarihte ise Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış, daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. O tarihten beri dünyanın her yerinde Haziran ayının üçüncü haftası Babalar Günü olarak kutlanıyor.
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.