banner461
banner195

Çalışmaların yasal zemine oturtulması gerekiyor

Nevşehir İl Merkezinin en eski yerleşim alanları olan Kale ve civarındaki alanlarda yapılması beklenen çalışmaların 2015 yılı baharına kaldığı gözleniyor..

Çalışmaların yasal zemine oturtulması gerekiyor
18 Ekim 2014 Cumartesi 15:35

banner143
banner134

MHA- Uzun yıllar ortalamalarına göre Kasım ayında yağması muhtemel kar yağışı ile birlikte söz konusu alanda çalışmaların yapılması bir hayli zor gibi. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de çalışmanın yasal bir zemine oturtulmasını beklediklerini dile getirmişti. 

Kale ve civarındaki 44 tescilli binanın restorasyonu için Koruma Kurulunun kararını beklediklerini kaydeden Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, o alanda geçmişte yapılan çalışmalardan dolayı bazı belediye personelinin yargılandıklarına da dikkat çekerken, yapılacak çalışmaların yasal bir zemine oturtulması konusunda hassas davranmaları gerektiğinin de altını çizdi. Birilerinin oturduğu yerden manzaraya bakıp laf üretmeye devam ettiklerini söyleyen Başkan Ünver, “Bu şehrin her şeyine sahip çıkmak Nevşehir Belediyesinin görevi. Ama sorumluluğu mu derseniz sorumlusu değil.

Bu işi yapan kamu kurumları var. Kale ve civarında 44 tane tescilli bina var. Bunların restorasyonu için Koruma Kurulundan karar bekliyoruz. Son aşamaya geldiğini biliyorum. Bu yaz inşallah biz oranın temizliğine gireceğiz. Halk arasında Gevur hamamı olarak bilinen yere bir Selçuklu hamamı yapacağız. Sonra orasına gevur hamamı denilmesine de üzülüyorum çünkü orası ecdadımızın bizlere bir armağanı. Oturduğunuz yerden manzaraya bakıp laf üretmek çok kolay bir hadise. 

Ama uygulamada takip edeceğiniz bir takım şeyler var. Biz oraya girip çalıştık diye bazı personellerimiz yargılandılar. Yasal olarak orayı düzene sokacağız. Şimdi oradan bir şey çalmışlar. Ben oradaki bir hırsızlığa engel olamam ki. Ben bu tip hırsızlıkları önleyebilecek bir birimim yok. O görev devletimizin başka kurum ve kuruluşlarının görevi. Kameralı sistemle takip ediliyor o alan. İnşallah sokakları ile tescilli binaları ile orayı ülkemiz ve bölgemiz turizmine kazandıracağız” dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.