banner461
banner195

Depoalardaki Patates Pazarlanmalıdır

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Yavuz ŞEN ilçe çiftçisinin ürettiği patateslerin elinde kaldığın belirterek bir basın açıklaması yaptı.

Depoalardaki Patates Pazarlanmalıdır
11 Mart 2013 Pazartesi 19:11

banner143
banner134

 Yavuz Şen şu açıklamada bulundu: “2012 yılı hasat sezonu sonunda İlçemiz genelinde elde edilen patateslerden, çiftçilerle yaptığımız çalışmalar sonucunda,11.03.2013 tarihi itibarıyla toplam yaklaşık olarak 40 bin ton civarında patates halen ambarlarda bulunmaktadır.

    Patatesin şu an satış fiyatı  0,07 Krş. ila 0,10 krş. arasında satılmaktadır. Bu fiyatlara rağmen patates satışı oldukça azdır. İlçemiz çiftçilerinin, Tarım Kredi Kooperatifine ,Ziraat Bankası ve özel bankalara ,diğer kurum, kuruluş ve şahıslara olan borçlarından dolayı haciz olayları çokça yaşanmaktadır.

   Çiftçilerimizden borç karşılığında ipotek alınan ev, tarla ve araçları Bankalar tarafından satışa çıkarılmakta ve değerinin altında satışa sunulmaktadır.

   İlçemiz genelinin gelirinin patates olmasından dolayı bu olumsuz durumdan ilçe esnafları da büyük ölçüde etkilenmekte, ilçemiz ticaretine büyük zarar vermektedir.

   Şu an çiftçilerimizin depolarında bulunan  40 bin ton civarındaki patateslerin Devletimizin yetkili Kurum ve Kuruluşları tarafından  0,20 -0,25 krş düzeyinde alımının yapılmasını talep etmekteyiz. İlçemizde bulunan patatesler bir an önce pazarlanarak ekonomiye kazandırılmalı ve çiftçilerimizin yeniden dönüşüm yapmaları sağlanmalıdır. Önümüzdeki aydan itibaren diğer vilayetlerde patates hasadına başlanılacağından, ilçemizdeki patateslerin Nisan ayından sonra satılamayacağından, satılamaz ise 2013 yılı üretim sezonunda ilçemiz çiftçilerinin tamamının patates ekimi yapamayacağı ve daha zor günler yaşayacağı bilinmelidir.”  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
gurbetçi - 5 yıl önce
sayın derinkuyulular orhanlılılar kadar sesinizi duyurabilseydiniz bu duruma düşmezdiniz bildiğim kadarıyla koca ilçe üç tefeciye teslim olmuş.üzüldüm ama ...
Avatar
çiftçi - 5 yıl önce
kimin umurunda patatesin hali çıkıp söyleyecekleri tek söz ellerindeki kağıttan okuyup biz şunu yaptık bunu yapacaz bi sürü rakamlar verecekler vaatler sıralayacaklar sayın başbakanımızla bu konuyu konuştuk hallediyoruz falan filan yani sözün özü dereye su gelene kadar kurbağanın canı çıkacak biz bunu hak ettik aslında iyi düşünüp iyi adımlar atacağız başbakanın rüzgarına kapılıp bunları seçtik ellerimiz kırılaydı